Wspomaganie rozruchu: kable i prostowniki

Zainwestuj w kable rozruchowe i nie pozwól, aby cokolwiek Cię zaskoczyło! Czytaj dalej…

Wspomaganie rozruchu: kable i prostowniki

Niestety samochody czasami zawodzą i bywają sytuacje, kiedy uruchomienie ich bez dodatkowej pomocy nie jest możliwe. Bardzo łatwo jest rozładować akumulator w naszym samochodzie, zostawiając włączone światło lub radio. Wówczas konieczne może okazać się skorzystanie z zewnętrznych źródeł prądu. Brak prądu w samochodzie wcale nie musi być wynikiem naszego błędu – akumulator raz na kilka lat wymaga po prostu naładowania lub wymiany na nowy.

Jakie kable rozruchowe wybrać?

Kable rozruchowe umożliwiają awaryjny rozruch silnika z wykorzystaniem zewnętrznego akumulatora, nawet w przypadku całkowitego rozładowania bazowego akumulatora w samochodzie. Wybierając kable rozruchowe, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, jakość wykonania. Rdzeń kabli powinien być wykonany z czystej miedzi, która jest znakomitym przewodnikiem elektrycznym. Przyjrzyjmy się także dokładnie krokodylkom, które powinny być wykonane z solidnego metalu i otoczone silikonem lub gumą. Dobre kable rozruchowe powinny być również odpowiednio grube, gdyż cienkie kable gorzej przewodzą prąd oraz szybciej się nagrzewają. Warto również zwrócić uwagę na grubość izolacji kabli, która zabezpieczy przed uszkodzeniem mechanicznym lub zwarciem. Nie bez znaczenia pozostaje również długość kabli rozruchowych, która powinna wynosić minimum 3 metry. Oferowane przez nas kable rozruchowe są odporne na działanie mrozu. Nadają się zarówno do silników benzynowych, jak i Diesla. Generalnie panuje zasada – im dłuższe i grubsze kable rozruchowe – tym lepiej.

Amperaż kabli rozruchowych

Przewody zapłonowe poniżej 600 A dedykowane są dla małych silników benzynowych. Kable o amperażu 900 A sprawdzą się w przypadku większych silników samochodów osobowych oraz dostawczych. Do ciężarówek oraz naprawdę dużych silników rekomendujemy zastosowanie kabli rozruchowych o amperażu min 1200 A.

Jak prawidłowo podłączyć kable rozruchowe?

Schemat podłączania kabli rozruchowych do drugiego samochodu jest bardzo prosty. Najważniejsza zasada, którą należy zapamiętać, to najpierw podpięcie czerwonych (dodatnich) przewodów, a ujemnych (czarnych) na końcu. To pozwoli uniknąć zwarcia. Jeżeli chcemy wykonać ten zabieg w 100% ze sztuką, to najpierw podłączamy kable rozruchowe do sprawnego samochodu. Czerwony przewód przypinamy do plusa (+) na sprawnym akumulatorze, a czarny przewód do minusa (-). Analogicznie podłączamy rozładowany samochód, rozpoczynając od przewodu ujemnego (czarnego), a kończąc na dodatnim (czerwonym). Następnie uruchamiamy silnik sprawnego samochodu, a po krótkiej chwili niesprawnego, z rozładowanym akumulatorem. Jeżeli nie zadziałało, warto spróbować za około minutę. Jeżeli wciąż brak efektu warto zadzwonić po pomoc specjalisty, ponieważ awaria może nie być spowodowana padniętym akumulatorem, a np. zwarciem instalacji elektrycznej lub innego podzespołu.

Prostownik – czy to dobry pomysł?

Uważa się, że prostownik może być jednym z najlepszych rozwiązań. Jest to swego rodzaju ładowarka do akumulatora, która pozwala na ponowne naładowanie go. Zasadnicza wada tego rozwiązania jest jednak długi czas ładowania, który może trwać nawet do kilku godzin.

Booster lub power bank – przenośna bateria do akumulatora

Innym rozwiązaniem może być skorzystanie z boostera lub power banka, czyli niewielkiego akumulatora, który pozwoli nam na uruchomienie auta. W naszym sklepie znajdziesz modele, które pozwolą nie tylko uruchomić pojazd o niewielkim silniku, ale również naładować telefon lub laptopa.

Wybierz sprawdzoną hurtownie motoryzacyjną

Pamiętaj, że skuteczność i niezawodność przyrządów takich jak kable rozruchowe zależy w dużej mierze od ich dystrybutora. Dlatego decyduj się na zakupy tylko w polecanych hurtowniach motoryzacyjnych takich jak AltiGroup!

Wyświetlanie wszystkich wyników: 13