Płyny hamulcowe

Dlaczego regularne kontrolowanie płynów hamulcowych jest niezwykle ważne? Czytaj dalej...

Płyny hamulcowe – rodzaje i właściwości Poprawne działanie układu hamulcowego wpływa nasz komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Niezwykle ważne jest dbanie o to, aby działał poprawnie. Można to robić poprzez stosowanie odpowiednich środków oraz płynów hamulcowych. Jaki wybrać i na zwracać uwagę? Płyn hamulcowy w samochodzie – za co odpowiada? Płyny hamulcowe w naszym samochodzie odpowiadają za odpowiednia działanie układu hamowania. Ich obecność sprawia, że reakcja pojazdu na naciśnięcie pedału hamulca jest znacznie szybsza. Skraca to również czas hamowania.

Dodatkowo, odpowiednie płyny hamulcowe poprawiają stan techniczny układu hamulcowego. Dzięki jego właściwościom smarującym, wszelkie gumowe elementy zachowują swoją elastyczność, a metalowe nie rdzewieją. Jakie są rodzaje płynów hamulcowych? Na rynku możemy znaleźć różne rodzaje płynów hamulcowych. Dzielimy je ze względu na temperaturę wrzenia. Do najpopularniejszych należą:

Płyny hamulcowe DOT 3 – ich bazą jest eter lub glikol. Temperatura ich wrzenia wynosi 205OC dla płynu suchego oraz 140OC dla płynu mokrego. Najczęściej spotykamy go w starszych pojazdach. Płyny hamulcowe DOT 4 – są najczęściej stosowanymi środkami. W składzie posiadają eter glikolu oraz estry boranowe. Dzięki temu ich temperatura wrzenia jest wyższa co powoduje większą stabilność podczas używania. Płyny hamulcowe DOT 4+ – posiadają wyższe parametry fizykochemiczne, ale ich charakterystyka jest podobna do DOT 4. Płyny hamulcowe DOT 5 – posiadają największą żywotność spośród wszystkich wymienionych, dzięki czemu można je stosować latami. W ich składzie znajdziemy silikon. Powoduje on to, że płyny te nie absorbują wody co zapobiega przenikaniu wilgoci do układu hamowania. Płyny hamulcowe DOT 5.1 – posiadają temperaturę wrzenia 260OC dla mokrego i 180OC dla suchego płynu. Płyny hamulcowe R3 – najczęściej możemy się z nimi spotkać w starszych modelach samochodów z tarczowymi i bębnowymi układami hamulcowymi.

Regularna kontrola płynów hamulcowych w naszym samochodzie Najważniejszą kwestią jest regularne kontrolowanie jakości płynu hamulcowego. Nie możemy przechowywać go w otwartym pojemniku, gdyż sprawi to, że nie będzie nadawał się do użytku. Należy sprawdzać jego poziom w zbiorniku po każdych przejechanych 1000 km.