
Naklejka rejestracyjna w prawym dolnym rogu przedniej szyby samochodowej przestanie obowiązywać w Polsce w 2022 roku. Co zrobić z naklejką, gdy nie będzie już potrzebna? Jak się jej skutecznie pozbyć, aby nie uszkodzić szyby?
Każdy kto kiedykolwiek próbował odkleić naklejkę z szyby samochodowej bądź innej, wie, że nie jest to łatwa sprawa. Uciążliwe są zwłaszcza te naklejki, które mocno przywarły do powierzchni szyby. Wiedzą coś o tym kierowcy, którzy dopiero co nabyli używane auto. Z problemem przyszło się zmierzyć także tym, którzy naklejkę “zarobili” gdzieś na mieście. Czy istnieją proste sposoby na bezpieczne pozbycie się niechcianej ozdoby z szyby pojazdu?
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak usunąć naklejki nie tylko rejestracyjne z szyby auta?
Jednym z najpowszechniejszych tego typu problemów są naklejki rejestracyjne, odziedziczone po poprzednich właścicielach auta. Nie powinno zresztą dziwić, że posiadacze nowych pojazdów chcą jak najszybciej pozbyć się starych numerów. Tym bardziej, że nie jest to kwestia dobrej woli, lecz obowiązku. Naklejka, według polskiego prawa, musi zostać zmieniona przy każdej zmianie samochodu i jego przerejestrowaniu. Od czego więc zacząć?
Można spróbować na mokro. Na początek namaczamy naklejkę zwilżoną ścierką, gąbką, w niektórych sytuacjach wystarczy nawet papier. Po mniej więcej pięciu – dziesięciu minutach czynność tę powtarzamy. Kiedy dostrzeżemy, że naklejka zmiękła, próbujemy powoli odklejać ją ręką, ewentualnie drewnianą szpachelką. Nie zaleca się natomiast korzystania z metalowych narzędzi.
Sprawdzony sposób z suszarką do włosów
Możemy usuwać nalepki na mokro lub siłą rąk. Jak jednak usunąć naklejkę z szyby bez łamania swoich paznokci? Okazuje się, że jednym z najbardziej popularnych sposobów jest odklejanie z wykorzystaniem suszarki do włosów! Metoda wydaje się niemal niezawodna pod warunkiem, że zastosujemy się do pewnych zasad.
Ale od początku! W celu odspojenia od szyby naklejki, kierujemy strumień ciepłego powietrza w sam jej środek. Ciepło rozprowadzamy równomiernie od wewnętrznej strony szyby. Ogrzewamy również okolice naklejki.
Ważne, aby nie podgrzewać szyby zbyt mocno, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach roku. Spowodowane jest to możliwością wystąpienia zbyt dużej różnicy temperatur, co może prowadzić do pęknięcia szyby.
Niektórzy ogrzewają naklejki także od zewnętrznej strony, jednak nie jest to konieczne, o ile uda nam się zdjąć naklejkę, podgrzewając szybę od wewnątrz. Niezależnie od tego, szybę podgrzewamy przez kilka minut. Następnie staramy się podważyć róg naklejki. Możemy do tego użyć żyletki, skrobaka bądź też własnego paznokcia. W dalszej kolejności naklejkę chwytamy palcem i delikatnie zdejmujemy.
Czy wolno usuwać naklejki nożykiem lub innym ostrym narzędziem?
Niekiedy zdarza się i tak, że nie przychodzi nam do głowy pomysł, jak skutecznie usunąć naklejkę z szyby samochodu. Sięgamy wówczas po nożyk bądź inne ostre narzędzie. Jest to metoda, która będzie wymagała od nas czasu, cierpliwości, a także ostrożności. Czy przyniesie jednak oczekiwane rezultaty?
Ryzyko, jakie niesie użycie nożyka czy innego ostrego narzędzia, to przede wszystkim skaleczenie oraz porysowanie szyby. Jak tego uniknąć? Czyszczoną powierzchnię możemy spryskać płynem do mycia szyb albo preparatem WD-40.
A jak pozbędziemy się kleju po naklejce?
Niezależnie od sposobu, jaki wybierzemy do usuwania naklejki z szyby naszego auta, prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia z pozostałościami kleju. Jego resztki niechętnie poddają się działaniu wody czy innych detergentów, toteż często pozostają na szybach, zbierając z czasem cząstki brudu, co ostatecznie rzuca się w oczy i tworzy nieestetyczne wrażenie. Użycie rozpuszczalnika lub zmywacza technicznego pozwoli skutecznie zmyć resztki kleju z szyby.
Inne metody usuwania naklejek z szyb pojazdów
Suszarka do włosów to nie jedyny w miarę bezpieczny i skuteczny sposób usuwania naklejek z szyb. Przetarcie powierzchni spirytusem bądź naftą także posiada wielu zwolenników. Niektórzy korzystają też z myjki parowej, która wykorzystuje parę wodną do odspajania nalepek. Ważne, żeby pamiętać, że niezależnie od wybranej metody, musimy zachować ostrożność, jak również pamiętać o podstawowych prawach fizyki. Dzięki temu unikniemy całkiem sporych strat.