Wiele wskazuje na to, że nowe zasady w badaniach technicznych pojazdów w 2022 zyskały ostateczny kształt. Kiedy wejdą w życie nowe przepisy i jakie zmiany czekają kierowców? Znamy odpowiedź!

Dlaczego i co ile robimy przegląd okresowy samochodu?

Przeglądu pojazdu uniknąć się nie da. Wie o tym każdy kierowca. Każde auto, które porusza się po drodze publicznej, musi przechodzić regularne przeglądy techniczne. Terminów trzymać się warto, gdyż za ich nieprzestrzeganie grożą nam dotkliwe kary finansowe. Na szczęście Polacy w zdecydowanej większości biorą ten wymóg na poważnie.

Co ile powinniśmy wykonywać przegląd techniczny samochodu? Otóż częstotliwość przeglądów technicznych auta uzależniona jest od wieku oraz stanu pojazdu. Zazwyczaj przegląd okresowy samochodu przeprowadza się raz na 12 miesięcy. Jeśli jednak dopiero co nabyliśmy nowiutkie auto z salonu, z pierwszym przeglądem możemy poczekać aż 3 lata, natomiast kolejny przegląd auta powinien nastąpić przed upływem 2 lat od daty pierwszej diagnostyki. 

Nowe przepisy, czyli różnice między przeglądem technicznym w roku 2021 a 2022

Przegląd techniczny samochodu zwany także przeglądem rejestracyjnym należy odbyć przed upływem terminu wyznaczonego podczas ostatniego sprawdzania kondycji auta. Termin ten wpisywany jest w dowód rejestracyjny pojazdu. Znajdziemy go także w stosownej zakładce aplikacji mobilnej mObywatel na smartfona.

Co wchodzi w skład badania technicznego? Między 2021 a 2022 nie ma tutaj wielkich zmian. Nadal diagnosta będzie musiał sprawdzić oświetlenie, ciśnienie powietrza w oponach oraz ich stan techniczny, układy – hamulcowy i kierowniczy, a także podwozie, zawieszenie oraz nadwozie. Ważnym elementem badania technicznego pojazdu pozostaje sprawdzenie danych pojazdu względem tych, które zapisano w dowodzie rejestracyjnym.

Jakie nowe przepisy wchodzą w życie po upływie 2021 roku? 2022 rok przynosi nowelizację przepisów, w świetle których podczas okresowego przeglądu samochodu, diagności będą musieli wykonać kilka dodatkowych czynności. Duży nacisk zostanie położony na dokumentację fotograficzną. Tak oto po badaniu technicznym przez 5 lat zakłady diagnostyczne będą przechowywać zdjęcia pojazdu na stanowisku kontrolnym, jak również zostaną zobowiązane do sfotografowania licznika przebiegu oraz oznaczenia, kiedy dokładnie wykonano zdjęcia. Nowe zasady wprowadzone w wyniku zmian w przeglądach technicznych w 2022 roku mają uniemożliwić prowadzenie fałszywych czy wręcz fikcyjnych przeglądów technicznych samochodów. Do tej pory nieuczciwi diagności mogli zarabiać na stawianiu stempli bez przeprowadzenia badania technicznego pojazdu.

Czy można jeździć bez przeglądu technicznego? Jaka kara spotka nas za brak ważnego badania?

Badanie techniczne samochodu trwa około pół godziny. Nie jest to bardzo długi czas, toteż nie warto zwlekać z wykonaniem przeglądu auta do ostatniej chwili. Jeszcze do końca 2021 roku kara finansowa za brak ważnego badania technicznego mieściła się w przedziale od 20 do 500 zł. Nowe zasady, które wchodzą w życie w 2022 roku przewidują za brak ważnego badania technicznego pojazdu mandat w wysokości co najmniej 1500 zł. Ponadto kierowca otrzyma 1 punkt karny.

Przegląd samochodu po terminie może nas słono kosztować. Jeśli poruszać się będziemy pojazdem niedopuszczonym do ruchu, kara może sięgnąć nawet dwukrotności minimalnego mandatu. Poruszanie się samochodem, który nie przeszedł przeglądu, może też skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego do momentu uzyskania pozytywnego wyniku badania technicznego.

Ile kosztuje przegląd samochodu i co dyskwalifikuje auto na przeglądzie?

Wiele wskazuje na to, że nowe przepisy przeglądów technicznych będą bardziej restrykcyjne w porównaniu z tymi, znanymi jeszcze z 2021 roku. Możemy zapomnieć o tym, że drobne usterki umkną uwadze diagnosty. Jeśli zatem chcemy wyjechać z przeglądu pojazdu z pozytywnym wynikiem, lepiej przed badaniem technicznym udać się do warsztatu samochodowego, gdzie wprawny mechanik wyłapie i naprawi niesprawności, które mogą zdyskwalifikować auto na przeglądzie.

Ile kosztuje przegląd techniczny w świetle nowych przepisów? Koszt przeglądu technicznego ustalany jest przez ministerstwo i w przypadku samochodów osobowych wynosi 99 zł. Badanie techniczne samochodu z instalacją gazową LPG/CNG wiąże się z kosztem 162 PLN. Opłatę uiszcza się przed badaniem. Co jeśli samochód nie przeszedł przeglądu? W przypadku negatywnego wyniku badania technicznego opłatę będziemy musieli uiścić ponownie. Jest ona bezzwrotna. Zdarza się jednak, że diagnosta wypisze specjalne oświadczenie ważne 14 dni, które umożliwia poruszanie się pojazdem do momentu usunięcia danej usterki.

Od kiedy obowiązują nowe zasady? Zmiany w przeglądach technicznych pojazdów wchodzą w życie 1 września 2022 roku. Wiele wskazuje na to, że przegląd samochodu po nowemu będzie jeszcze bardziej restrykcyjny, a przeglądy wykonywane po terminie obarczone wyższymi karami. Zmiany w przeglądach technicznych powinny sprawić, że poruszanie się po polskich drogach w 2022 roku stanie się jeszcze bardziej bezpieczne.

W poniższej tabeli przedstawiamy aktualny cennik badania technicznego pojazdów

Typ pojazdu:Cena:
Motorower51 PLN
Motocykl63 PLN
Ciągnik rolniczy63 PLN
Przyczepa – do 3,5 T79 PLN
Samochód osobowy99 PLN
Samochód ciężarowy – do 3,5 T99 PLN
Autobus – do 15 osób99 PLN
Samochód osobowy z instalacją LPG/CNG162 PLN