Import auta z USA koszty

Sprowadzenie auta z USA to sposób na zaoszczędzenie dużej sumy pieniędzy. Czy zawsze tak jest? Jakie opłaty wiążą się z importem samochodu z Ameryki? Ile kosztuje transport takiego pojazdu i jakich formalności należy wypełnić po dostarczeniu auta do Polski?

Dlaczego decydujemy się na import samochodu z USA

Kupując samochód, ogromną uwagę zwracamy na koszty. Dlatego też tak dużą popularnością cieszy się import aut nie tylko z Europy, ale również ze Stanów Zjednoczonych. Auta z USA uchodzą za stosunkowo tanie. Musimy jednak pamiętać, że cena pojazdu zza oceanu to jedna strona medalu. Druga to koszt transportu samochodu z USA. Zanim więc dokonamy ostatecznego wyboru, przeanalizujemy wysokość akcyzy, cła oraz innych opłat związanych z przewiezieniem auta na nasz kontynent.

Niewątpliwie zabytkowe samochody z USA to łakomy kąsek dla fanów motoryzacji. Dla wielu z nich cena nie gra roli. Zapewne w grupie tej znajdą się również początkujący miłośnicy starych aut, którzy jeszcze nie do końca wiedzą, z czym wiąże się sprowadzenie samochodu z USA. Przede wszystkim muszą pamiętać o opłatach nie tylko za sam transport auta z Ameryki, lecz także o opłatach, które muszą ponieść również w naszym kraju.

Transport, czyli jak sprowadzić samochód ze Stanów

Wielu z nas chętnie nabyłoby auto z USA na własną rękę. Formalności mogą jednak przerosnąć najśmielsze oczekiwania nawet najbardziej wytrawnych wyjadaczy. Na szczęście na rynku działa sporo profesjonalnych firm, które trudnią się pośrednictwem w imporcie samochodów z USA. Do ich zadań należy dostarczenie klientom atrakcyjnych ofert oraz pomoc w dopełnieniu niezbędnych formalności tak, aby transport samochodu z Ameryki mógł odbyć się bez zakłóceń.

Samochody ze Stanów możemy kupić na aukcji w drodze licytacji. Jeśli nam się powiedzie, auto z USA może okazać się nawet 40% tańsze w porównaniu z dostępnymi na polskiej ziemi egzemplarzami. Jeśli w drodze licytacji uda nam się zdobyć wymarzone auto, będziemy musieli poczekać jeszcze kilka tygodni, nim pojawi się ono w naszym garażu.

Cło na auta z USA oraz inne opłaty

No właśnie, jakie są koszty sprowadzenia samochodu z USA? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, czy auto kupujemy z Polski, czy np. będąc w Stanach. Wiązać się będzie z tym odpowiednia prowizja. Ponadto pamiętajmy, że również firmy pośredniczące w licytacjach będą pobierać stosowną opłatę. Zazwyczaj jest to wydatek rzędu kilkuset dolarów.

W koszty sprowadzenia auta z Ameryki należy wliczyć cenę importu. Cło na osobowe auta z USA to około 10% ich wartości. Z kolei akcyza przy sprowadzaniu pojazdu osobowego z USA wyniesie 3,1% przy pojemności silnika do 2 litrów. W przypadku samochodów o pojemności silnika przekraczającej 2 litry akcyza za sprowadzenie samochodu z USA wzrośnie do 18,6%. Jeśli jednak sprowadzać będziemy pojazdy elektryczne bądź hybrydowe, możemy liczyć na spore ulgi.

To nie koniec opłat za auto z USA. Import samochodu ze Stanów wiąże się jeszcze z uiszczeniem podatku VAT. Wynosi on 23% dla standardowych pojazdów. Jeśli transport auta z USA będzie odbywał się przez Niemcy, wówczas opłaty VAT wyniosą 19% dla zwykłego auta oraz 8% dla pojazdu zabytkowego. W tym ostatnim przypadku opłaty celne nie obowiązują na terenie Polski.

Auto z Ameryki. Prestiż, ale i formalności

Zostaje jeszcze transport. I tak nasze amerykańskie auto musi udać się w wielokilometrową podróż przez ocean. Taka usługa będzie nas kosztować od tysiąca do półtora tysiąca dolarów. Po dotarciu do jednego z europejskich portów nasz samochód z USA będzie musiał trafić jeszcze na nasze polskie podwórko, co wiąże się z kolejnymi opłatami.

Kiedy auto z USA trafia w nasze ręce, musimy pamiętać, że to nie koniec opłat. I choć radość z nowego samochodu z Ameryki jest duża, to musimy odwiedzić jeszcze urząd komunikacyjny oraz mechanika. Samochód, który dotarł do nas ze Stanów musi zostać dostosowany pod kątem technicznym do europejskich standardów drogowych. Jego dokumentacja musi natomiast zyskać swój polski odpowiednik. W związku z tym czeka nas inwestycja w opłaty urzędowe, mechanika samochodowego oraz przysięgłego tłumacza. Czy to się opłaca?

Realny koszt sprowadzenia auta z USA możemy sprawdzić na dedykowanym internetowym forum bądź innych grupach dyskusyjnych, gdzie swoje poglądy wymieniają doświadczeni w tej materii zapaleńcy motoryzacyjni. Jeśli chcemy dokładnie obliczyć opłaty celno skarbowe za samochód, możemy sięgnąć po kalkulator importu aut z USA. Być może dobrym rozwiązaniem okaże się także sprowadzenie samochodu z USA na firmę.

Jak widać, import aut ze Stanów w dużej mierze sprowadza się do pytania – ile to kosztuje? Dlatego, dokonując wyboru, warto przyjrzeć się nie tylko cenie bazowej pojazdu, lecz także wysokości akcyzy, cła, VAT-u oraz kosztów transportu. Dopiero wówczas przekonamy się, czy sprowadzenie samochodu z Ameryki się nam opłaci.