Ubywajacy plyn chlodniczy w samochodzie

Jakie są przyczyny ubywającego płynu chłodniczego ze zbiorniczka wyrównawczego? Ile dolać nowego płynu i jakie parametry powinien spełniać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym poradniku. Sprawdź!

Jeśli zobaczymy, że pod naszym autem pozostają charakterystyczne plamy, możemy podejrzewać, że w naszym aucie ubywa płynu chłodniczego. Tej sytuacji nie warto bagatelizować. Silnik do prawidłowej pracy potrzebuje odpowiedniej temperatury. Jej utrzymanie możliwe jest właśnie dzięki płynowi chłodniczemu. Co robić, gdy zauważymy wyciek?

Czy ubytek płynu chłodniczego jest sytuacją normalną?

Ubytek płynu chłodniczego nie jest sytuacją normalną. To właśnie ten płyn odpowiada za chłodzenie silnika. Dzięki temu silnik pracuje w optymalnej temperaturze. Brak płynu chłodniczego bądź jego znaczny niedobór może skutkować mniej lub bardziej poważnymi awariami. Z całą pewnością nie warto bagatelizować tego problemu. Właściwy poziom płynu jest jednym z gwarantów żywotności silnika naszego samochodu.

Dlaczego ubywa płynu chłodniczego?

Jakie mogą być przyczyny wycieku płynu chłodniczego? To przeważnie mechaniczne uszkodzenia wynikające m.in. z naturalnego zużycia poszczególnych materiałów. Również nieprawidłowa konserwacja czy eksploatacja auta może prowadzić do szybszego zużycia poszczególnych podzespołów. Poszczególne elementy mogą ulec zniszczeniu również w wyniku aktywności zwierząt jak choćby szczury czy kuny.

Wśród najczęściej pojawiających się przyczyn wycieku płynu chłodniczego należy wymienić: nieszczelność chłodnicy (to chyba najczęstsza przyczyna), rozszczelniona pompa cieczy chłodzącej, uszkodzenie (np. przegryzienie) przewodów układu chłodzącego, jak również nieszczelność nagrzewnicy. Warto również zwrócić uwagę na stan uszczelek, gdy zauważymy upływ płynu chłodniczego.

Konsekwencje jazdy z ubywającym płynem chłodniczym

Tutaj wiele zależy od tego, jak rozległa jest usterka. Niektóre uszkodzenia jesteśmy w stanie naprawić sami. Z innymi powinniśmy z kolei udać się do mechanika. Trzeba pamiętać o tym, że jazda samochodem jest możliwa tylko do momentu, kiedy mamy odpowiedni poziom płynu chłodniczego. W sytuacji, gdy widzimy kontrolkę sygnalizującą niski poziom płynu, należy zatrzymać samochód. Dobrze jest w tym momencie zbadać źródło problemu.

Jeśli zależy nam na kontynuowaniu jazdy, powinniśmy dolać płynu chłodzącego, a jeśli nie mamy go ze sobą, można w drodze wyjątku użyć także wody. W przypadku wystąpienia dużej usterki możemy rozważyć skorzystanie z pomocy i przetransportowanie auta do mechanika, gdy sytuacja tego wymaga. Być może dzięki temu zaoszczędzimy więcej pieniędzy niż w przypadku kontynuowania jazdy bez płynu.

Rekomenduje się, aby mieć w zapasie płyn chłodniczy. Jeśli będziemy poruszać się pojazdem, z którego wyciekł płyn, wówczas narażamy samochód na poważne uszkodzenie, a siebie na dosyć duże wydatki.

Jak zlokalizować wyciek płynu z układu chłodzenia?

Najprostszą metodą na sprawdzenie, czy z układu chłodzenia wycieka płyn, jest zatrzymanie auta na suchej i jednolitej powierzchni. Po pozostawieniu auta na niedługą chwilę sprawdzamy, czy w danym miejscu pojawiły się plamy. Jeśli takowe spostrzegliśmy, najprawdopodobniej mamy do czynienia z wyciekiem płynu chłodniczego.

Możemy też przetrzeć chusteczką powierzchnię chłodnicy. Jeśli na chusteczce pozostaną plamy, możemy mieć do czynienia z ubywaniem płynu chłodniczego. Jeśli z kolei pozostawimy auto z włączonym silnikiem, możemy sprawdzić pojemnik z płynem. Kiedy zauważymy charakterystyczne bąbelki, wówczas będziemy mieli do czynienia z omawianym tutaj problemem.

Czy w zimie może ubywać płynu chłodniczego?

Zima to czas, gdy nasze auto pracuje na zwiększonych obrotach a jego poszczególne elementy szybciej się zużywają lub mogą ulegać korozji. Może dochodzić m.in. do uszkodzenia uszczelek, które mają już kilka lat. Wyciek płynu chłodniczego zimą nie jest niecodziennym zjawiskiem. Jeśli jednak już wystąpi, warto wówczas monitorować sytuację, a gdy ta stanie się niepokojąca, skontaktujmy się z mechanikiem.

Jak sprawdzić, gdzie wycieka płyn chłodniczy?

Wiesz już, jak upewnić się, czy z Twojego auta wycieka płyn chłodniczy. Wiesz mniej więcej, jak zlokalizować wyciek. Najprostszym testem wydaje się obserwacja samochodu po jego zatrzymaniu. Jeśli po krótkiej bądź dłuższej podróży zatrzymałeś pojazd na parkingu, sprawdź, czy po upływie kilku minut nie widać pod nim charakterystycznych plam. Gdy jednak chcesz poznać dokładnie źródło problemu, skorzystaj z pomocy mechanika.

Jak naprawić wyciek płynu?

Niewielkie wycieki z układu chłodzenia możemy próbować naprawić samodzielnie. Jeśli problemem jest wyłącznie uszczelka, możemy kupić nową i we własnym zakresie dokonać wymiany. Jeśli jednak przyczyną jest chłodnica bądź też inny większy podzespół, wtedy zaleca się zlecenie naprawy specjaliście. Z całą pewnością warto w razie wątpliwości to zrobić, gdyż brak płynu chłodniczego naraża silnik naszego auta na poważne uszkodzenia. Ich naprawa może być dosyć kosztowna.


Z pomocą przychodzą uszczelniacze układu chłodniczego w płynie i proszku: