Pracownik auto SPA konsweruje powłokę lakiernicza.

Samochód to wizytówka każdego kierowcy. Stan pojazdu mówi o jego właścicielu więcej niż nam się wydaje. Dlatego niełatwo znaleźć kogoś, kto nie chce, by jego auto było piękne, lśniące i tak po ludzku zadbane. Nie dziwi więc skąd bierze się tak duże zainteresowanie auto-detailingiem. Czy wiemy jednak, o co w nim tak dokładnie chodzi?

Auto detailing – co to takiego?

Jeżeli myślimy o przedłużeniu żywotności samochodu, z pewnością przychodzi nam na myśl słowo “konserwacja”. I słusznie! Jednak ograniczenie pojęcia auto detailingu tylko do samej konserwacji byłoby sporym zawężeniem tematu. W końcu kryje się pod nim szereg procesów związanych między innymi z czyszczeniem oraz renowacją pojazdu lub jego elementów. A wszystko to po to, by samochód służył dłużej i zachowywał swoje walory estetyczne.

Car detailing to zatem nic innego, jak kompleksowa pielęgnacja samochodu. Dotyczy zarówno używanych aut, jak i tych nowych. Uwzględnia specyficzne walory każdego pojazdu. Może nasunąć się jednak pytanie, dlaczego sama myjnia nie wystarczy i warto sięgnąć po profesjonalne kosmetyki samochodowe? Klienci wybierający te z marketów “przy okazji” rodzinnych zakupów często kierują się ceną. Nic w tym dziwnego, że skuteczne produkty nie bez przyczyny są droższe.

Jak więc utrzymać porządek w samochodzie? Jak dbać o auto, żeby cały czas wyglądało jak nowe?

Aby nasz samochód wyglądał tak, jakby dopiero opuścił salon samochodowy nie obejdzie się bez markowych produktów do pielęgnacji aut oraz ciężkiej, monotonnej i systematycznej pracy. Jeśli dysponujemy wolnym czasem możemy samodzielnie zajmować się czyszczeniem pojazdu wewnątrz i z zewnątrz. W internecie znajduje się mnóstwo poradników w formie tekstu oraz wideo, które krok po kroku demonstrują jak skutecznie pielęgnować samochód. Pamiętaj jednak, że wyłącznie profesjonalne sklepy motoryzacyjne posiadają w ofercie najwyższej jakości preparaty do pielęgnacji poszczególnych elementów auta. Niezależnie, czy to będzie Tarnów, Kraków, Warszawa czy Poznań, nasza internetowa hurtownia motoryzacyjna oferuje produkty w możliwie najniższych cenach. Obecnie koszt wysyłki to zaledwie kilkanaście złotych. Za tą cenę kurier dostarczy paczkę pod wskazany adres i to najczęściej kolejnego dnia po nadaniu! Jeśli jednak wolisz pozostawić czyszczenie swojego samochodu specjaliście, nie pozostaje nic innego jak regularne wizyty w profesjonalnym studio auto detailingu w Twojej okolicy. Niezależnie czy będziemy odwiedzać autospa, czy pielęgnować nasze pojazdy samodzielnie jedno jest pewne – one niezaprzeczalnie są tego warte!

Detailingowe czyszczenie wnętrza

Zacznijmy od środka. Wewnętrznemu auto detailingowi podlegają przede wszystkim bagażnik oraz przestrzeń pasażerska. Niewiele? Wymieńmy tutaj choćby odkurzanie i pranie tapicerki, dywaników czy podsufitki. Do tego dochodzi czyszczenie elementów plastikowych, metalowych czy tych – wykonanych ze skóry.

Wszystko to odbywa się zazwyczaj z niebywałą precyzją oraz dbałością o szczegóły. W celu przywrócenia wnętrzu auta dawnej świetności wymontowuje się nawet siedzenia czy inne części ze środka pojazdu. Usuwa się również drobne plamy i zabrudzenia. Co ważne – nie dzieje się to w sposób przypadkowy, lecz przemyślany i w pełni zaplanowany.

Auto detailing zewnętrzny

Z nie mniejszą precyzją przeprowadza się auto detailing części zewnętrznych pojazdu. Wbrew powszechnemu mniemaniu, procesowi renowacji poddawane są nie tylko karoseria oraz szyby, choć oczywiście likwidacja drobnych jak i tych większych zarysowań lakieru to jeden z najbardziej pożądanych aspektów car detailingu.

Konserwacja powłoki lakierniczej zaczyna się od oczyszczenia karoserii. Jest to proces, w którym z powierzchni usuwa się drobne cząsteczki i inne naleciałości. Następnie poleruje się powłokę lakierniczą, w wyniku czego usunięciu ulegają zarysowania czy inne mankamenty lakieru. Ostatnim etapem jest woskowanie. Podczas tego procesu nakłada się ochronną warstwę wosku, co nie tylko służy zabezpieczeniu otrzymanego efektu na dłużej, lecz także uwydatnieniu walorów wizualnych auta, a co za tym idzie – pogłębieniu jego koloru czy nadaniu mu blasku.

Kiedy zdecydować się na car detailing i do kogo się zwrócić?

Niektórzy nazywają go SPA dla samochodu i trudno się dziwić. Każde auto po jakimś czasie potrzebuje regeneracji, natomiast spora część właścicieli z pewnością życzy sobie, aby ich auta lśniły i zachwycały wyglądem oraz świeżością. Kolejny aspekt, to oczywiście zabezpieczenie karoserii przed matowieniem i powstawaniem nowych zarysowań.

Czy jednak chcąc poddać swoje auto detailingowi, musimy decydować się na cały zestaw wymienionych wyżej czynności? Niekoniecznie. Zauważmy, że w gronie posiadaczy aut znajdą się i tacy, którzy proces renowacji samochodu potrafią przeprowadzić samodzielnie i sami będą dobrze wiedzieli, co w ich pojazdach wymaga stosownej ingerencji i jakie środki do konserwacji wykorzystać.

Pozostali mają natomiast do dyspozycji specjalistów, którzy posiadają doświadczenie się w pielęgnacji samochodów. Specjalistyczne firmy oferują holistyczne podejście przy uwzględnieniu indywidualnych cech poszczególnych aut. Dobrze zatem, przed oddaniem auta w ręce auto detailerów, dokładnie określić oczekiwania odnośnie spodziewanych efektów w ramach tak zwanego car SPA. Jeśli jednak zdecydowałeś się na detailing swojego auta samodzielnie, w naszym sklepie detailingowym (z angielskiego detailing store) znajdziesz wszystkie niezbędne kosmetyki i akcesoria do pielęgnacji pojazdu.