
Nie da się ukryć, że kanapa w naszym aucie zwyczajnie się brudzi. Wbrew pozorom to samo dzieje się z innymi elementami, np. z sufitem. Czy rzeczywiście musimy za każdym razem udawać się na myjnię, by przywrócić czystość wnętrzu naszego auta? Otóż nie – z pomocą przychodzi bonetowanie, czyli nic innego, jak ręczne czyszczenie tapicerki i podsufitki samochodowej.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym jest bonetowanie tapicerki?
- Kiedy decydujemy się na ręczne pranie tapicerki i podsufitki samochodowej
- Akcesoria przydatne do bonetowania materiałów w samochodzie
- Bonetowanie – jak to zrobić skutecznie i bezpiecznie?
- Ile kosztuje pranie tapicerki samochodowej?
- Jakie zalety ma pranie ręczne tapicerki w aucie?
Czym jest bonetowanie tapicerki?

Co to takiego bonetowanie? Choć termin ten brzmi tajemniczo, to jego objaśnienie wydaje się niezwykle proste. Chodzi o czyszczenie tapicerki auta bez użycia specjalnych odkurzaczy, jakie dostępne są m.in. na myjniach. Tak się składa, że istnieją sytuacje, w których musimy zdecydować się na ręczne czyszczenie tapicerki i podsufitki samochodowej i już! Owa czynność wymagać będzie od nas oczywiście więcej czasu i energii. Tym bardziej warto sprawdzić wcześniej, jak przeprowadzić bonetowanie i jakich środków użyć.
Kiedy decydujemy się na ręczne pranie tapicerki i podsufitki samochodowej
Istnieje kilka miejsc w naszym pojeździe, które po prostu musimy wyczyścić ręcznie. Tapicerki, podsufitki, narożniki czy boczki drzwi to właśnie te rejony. Na niektóre z nich zwyczajnie nie zwracamy uwagi podczas tradycyjnego sprzątania pojazdu. Niekiedy zastanawiamy się, dlaczego niektóre elementy (np. podsufitka) w ogóle ulegają zabrudzeniu. A jednak – wszelkiego rodzaju opary z napojów, wydechy czy dym papierosowy osiadają właśnie tutaj.
Akcesoria przydatne do bonetowania materiałów w samochodzie
Pranie ręczne tapicerki samochodowej bądź rzeczonej podsufitki przeprowadzamy z wykorzystaniem przeznaczonych do tego celu kosmetyków do bonetowania. Chemia do czyszczenia tapicerki samochodowej to nie wszystko. Przydatne okażą się także: ściereczki z mikrofibry oraz rękawiczki. Na wstępie oraz po zakończeniu bonetowania możemy skorzystać także z naszego domowego odkurzacza. Istnieją również domowe techniki. Znanym sposobem jest choćby czyszczenie tapicerki samochodowej sodą.
Bonetowanie – jak to zrobić skutecznie i bezpiecznie?
Zanim zabierzemy się do aplikacji wybranego preparatu do czyszczenia tapicerki samochodowej, powinniśmy dokładnie odkurzyć nasze auto. Po nałożeniu środka na tapicerkę, odczekajmy mniej więcej jedną minutę lub nawet dwie. Pianka do tapicerki musi się wchłonąć, by móc uwolnić swoje zdolności rozpuszczania brudu. Dopiero gdy to nastąpi, delikatnie ściągamy piankę z tapicerki. Starajmy się nie wcierać środka w tapicerkę! W ten sposób możemy wetrzeć w nią także brud. Na koniec odkurzamy tapicerkę. Proces możemy powtarzać do momentu osiągnięcia satysfakcjonującego efektu.

Warto pamiętać, że podczas bonetowania nie musimy używać siły. Piankę wraz z brudem ściągamy delikatnymi ruchami. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku podsufitki. Silne tarcie może doprowadzić do zerwania jej cienkiego materiału.
Ile kosztuje pranie tapicerki samochodowej?
Cena prania ręcznego tapicerki w aucie będzie się różnić w zależności od tego, czy zdecydujemy się wykonać tę czynność samodzielnie, czy też zrobimy to na myjni. W dalszej kolejności na koszt bonetowania wpłynie dobór środków czyszczących. Również w tym zakresie wybór należy do nas – czy zdecydujemy się na kosmetyki do czyszczenia tapicerki samochodowej czy też wybierzemy domowe sposoby. Nie bez wpływu pozostanie rodzaj tapicerki. To, jak wyczyścić fotel z materiału, a jak ze skóry, stanowi różnicę, gdyż w zależności od tego musimy dobrać odpowiednie preparaty do czyszczenia. Na cenę bonetowania wpłynie też to, czy chcemy czyścić auto ręcznie, czy też rozważamy, po jaki sięgnąć środek do czyszczenia tapicerki odkurzaczem piorącym.
Jakie zalety ma pranie ręczne tapicerki w aucie?
Bonetowanie tapicerki na kanapie samochodu czy podsufitki ma tę zaletę, że nie musimy jechać na myjnię, by zyskać czyste wnętrze we własnym aucie. I choć zajmie to nieco więcej czasu i będzie wymagać od nas większej inicjatywy, to z całą pewnością zostanie nam w kieszeni więcej pieniędzy. Oczywiście do nas też należy decyzja, czym i jak umyć brudny sufit w kabinie pojazdu. Jednak efekt ręcznego mycia tapicerki i podsufitki samochodowej, czy to przy użyciu chemii czy też sody, prawdopodobnie przyniesie zadowalający efekt.