
Czy wiesz, czym jest chiptuning i jak się do niego zabrać? Przede wszystkim udaj się do specjalisty. Zanim jednak to zrobisz, rozważ wszystkie za i przeciw.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym jest chiptuning?
W dużym skrócie chiptuning to zwiększenie mocy silnika. Jest to możliwe dzięki rezerwom, które pozostawił producent danego modelu pojazdu. Co ciekawe, jest to praktyka w pełni legalna. Najlepiej jeśli chiptuning zlecimy specjaliście.
Czy chiptuning to tylko zwiększenie mocy? Nie. Wielu kierowców poddaje auta tuningowi oprogramowania w komputerze samochodowym choćby po to, by zmniejszyć zużycie paliwa. Proces ten nazywa się także mapowaniem silnika. Odpowiednie ustawienie pozwala dostosować pracę jednostki napędowej. Dzięki temu samochód zmniejsza zapotrzebowanie na zużycie paliwa. Wskutek tego palimy mniej. Jesteśmy bardziej eko.
Co daje czipowanie auta?
Kierowcy poddają auto czipowaniu głównie z uwagi na zwiększenie mocy silnika. Dzięki chiptuningowi mogą czerpać większą satysfakcję z jazdy autem za stosunkowo niską cenę. Chiptuning nie zajmuje również zbyt wiele czasu, a pozwala zoptymalizować auto na tyle, że w niedługim odcinku czasu zaczniemy generować oszczędności na paliwie.
A zatem chiptuning daje nam bardziej dynamiczną jazdę, jak również zwiększony komfort podróżowania. Pozwala zmniejszyć spalanie, jak również ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Tuning komputera ECU niesie ze sobą całą serię zalet. Rodzi się zatem pytanie, czy podkręcanie mocy auta pociąga za sobą również negatywne konsekwencje?
Czy podniesienie mocy szkodzi silnikowi?
Jeśli wydaje nam się, że zwiększanie parametrów w aucie nie może ujść bezkarnie, to dobrze nam się wydaje. Producenci, którzy zachowują rezerwy w silnikach swoich aut, mają swoje racje i nie robią tego bez pewnej rozwagi. Wspomniane rezerwy sprzyjają zachowaniu żywotności silnika. Ponadto mniejsze jest także zużycie poszczególnych podzespołów.
Niestety chiptuning naraża nasze auto na szybsze zużycie istotnych elementów. Najbardziej narażone okazują się filtr DPF oraz turbosprężarka. Również układ hamulcowy może wymagać wcześniejszej naprawy. Oczywiście, jeśli chiptuning przeprowadzi profesjonalista, ryzyko, że auto ulegnie awarii, jest stosunkowo niskie. Gorzej, jeśli proces zwiększania mocy w samochodzie powierzymy osobie bez doświadczenia. Niewprawna optymalizacja może prowadzić do uszkodzenia modułu sterującego, skutkiem czego auto będzie przechodzić w tryb awaryjny.
Czy warto zrobić chiptuning?
Zdania są podzielone. Entuzjaści chiptuningu podkreślają komfort, ekonomię i ekologię jazdy. Z kolei przeciwnicy zwiększania mocy w aucie zwrócą uwagę na zbyt szybkie zużywanie się podzespołów, możliwość uszkodzenia oprogramowania, jak również realne ryzyko utraty gwarancji. Warto zauważyć, że chiptuning okazuje się w przypadku najnowszych aut sporym wyzwaniem, ponieważ producenci coraz częściej zabezpieczają oprogramowanie przed tego typu działaniem. Warto też pamiętać, że chiptuning jest procesem odwracalnym, a to znaczy, że możemy przywrócić naszemu autu jego pierwotne parametry.

Ile kosztuje chip tuning samochodu i ile czasu trwa?
Chiptuning to wydatek rzędu od tysiąca do 3 tysięcy złotych. Dla jednych to spora suma, inni z kolei są w stanie zrobić (i wydać!) wiele dla swojego auta. Musimy także pamiętać, że choć zabieg jest zgodny z polskim prawem, to mamy obowiązek poinformowania ubezpieczyciela o jego przeprowadzeniu. Może to skutkować podwyższeniem składki ubezpieczenia OC, ale nie musi.
Chiptuning to usługa, której przeprowadzenie zajmuje kilka godzin. U jednego specjalisty poczekamy 2 godziny, u innego 5, a nawet 8. Mimo wszystko nie jest to długi okres oczekiwania, zwłaszcza jeśli wybraliśmy się do dobrego specjalisty. Czy chiptuning jest bezpieczny? Napomknijmy tutaj, że wybór eksperta ma spore znaczenie także dla bezpieczeństwa. Jeśli zlecimy go osobie doświadczonej o bezpieczeństwo nasze oraz naszego samochodu możemy być spokojni.