ladowanie akumulatora samochodowego prostownikiem jak prawidlowo podlaczyc

Rozładowany akumulator samochodowy – to może zdarzyć się każdemu! Ryzyko incydentu wzrasta zwłaszcza zimą. Co zrobić, gdy akumulator utraci swą moc, a tym samym nasze auto odmówi posłuszeństwa? Jednym z najbardziej znanych sposobów jest ładowanie akumulatora prostownikiem. Jak zrobić to dobrze i bezpiecznie?

Prostownik do akumulatora

Jeśli zamierzasz podładować akumulator w swoim aucie, możesz skorzystać z pomocy tzw. prostownika. Jak on działa? Urządzenie przemienia prąd zmienny w prąd stały. Dzięki temu energia może bezpiecznie powędrować do silnika samochodowego.

Prostownik samochodowy z pewnością warto mieć w swoim warsztacie lub garażu. Nawet stosunkowo młode akumulatory mogą utracić energię w wyniku np. gorąca, mrozu czy nie wyłączenia świateł na noc. Jeśli awaria akumulatora spotka nas w drodze, warto mieć w bagażniku kable rozruchowe. Pomogą nam one uruchomić silnik korzystając z prądu w drugim samochodzie.

Jak podłączyć prostownik do akumulatora i ile czasu powinien się ładować?

Korzystanie z prostownika samochodowego wymaga przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Ładowanie akumulatora nie jest skomplikowanym procesem. Wiele zależy też od technologicznego zaawansowania danego modelu.

Prostownik podłączamy do samochodowego akumulatora. Czerwony przewód podpinamy do plusa, a czarny do minusa. Na urządzeniu wybieramy odpowiednie dla naszego modelu napięcie. Następnie urządzenie musi zostać podłączone do źródła zasilania. Jak długo ładować akumulator? Okazuje się, że chociaż czas ładowania ma znaczenie, to nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie ile trwa ładowanie akumulatora. Zależnie od stopnia, w jakim był rozładowany, optymalny czas dla naładowania akumulatora to najczęściej 12 godzin, choć niekiedy wystarczy 10 h. Niektórzy stosują nawet 24-godzinną terapię na mniejszym prądzie. Kiedy urządzenie zakomunikuje, że akumulator został naładowany, nadszedł czas na odłączenie prostownika.

Warto śledzić wskaźnik ładowania. Dzięki niemu unikniemy tzw. przeładowania akumulatora. Kiedy akumulator zostanie naładowany, powinniśmy odłączyć go od źródła zasilania. Wiele prostowników, zwłaszcza starszych, nie odłącza automatycznie poboru energii.

Ładowanie akumulatora prostownikiem – na co jeszcze zwracamy uwagę

Rozładował Ci się akumulator, samochód utknął w garażu, a Ty spieszysz się na ważne spotkanie bądź umówioną wizytę? Jeżeli potrzebujesz szybko naładować akumulator, to w takim przypadku sprawdzi się samochodowy Power Bank, który natychmiast pozwoli awaryjnie odpalić silnik. Jeżeli nie zaopatrzyliśmy się wcześniej w taki sprzęt, zostaje skorzystać z kabli rozruchowych bądź prostownika do ładowania akumulatorów. Okazuje się, że do uruchomienia auta wystarczy kilkanaście minut ładowania przy pomocy dobrego prostownika. Udało się, ale na tym nie koniec. Warto po powrocie do domu, ponownie podłączyć akumulator i doładować go do pełna. Pamiętajmy przy tym, że jest to sytuacja wyjątkowa i taka praktyka nie powinna mieć zbyt często miejsca.

Jeśli posiadamy podstawową wersję prostownika, nie powinno nas dziwić, że nie posiada on nazbyt rozbudowanej palety funkcji. Po zakończeniu ładowania akumulatora bezpieczniej jest odłączyć prostownik od źródła zasilania. Ponadto tego typu urządzenia często nie są wyposażone w specjalne zabezpieczenia, poza prostym bezpiecznikiem, który chroni przed nagłym skokiem napięcia. Stąd podczas ich pracy możemy czuć lekki zapach wodoru. Nie powinien on nas niepokoić, jednak pod żadnym pozorem nie wolno zbliżać się z otwartym ogniem. Może to grozić nawet wybuchem akumulatora. Akumulator zawsze ładujemy w wentylowanym pomieszczeniu!

Wybieramy prostownik do ładowania akumulatora w samochodzie

Prostownik nie chce ładować akumulatora? Może to być spowodowane chociażby niewłaściwym doborem urządzenia do parametrów wspomnianego akumulatora. Jednym z istotnych wskazań jest napięcie wyjściowe. Dla większości skuterów wynosi ono 6V, samochodów osobowych 12V, a pojazdów ciężarowych 24V.

Zwróć także uwagę na takie wartości jak skuteczny prąd ładowania czy prąd szczytowy

Istotny jest zwłaszcza ten pierwszy. Od niego m.in. zależy, jak długo prostownik będzie ładował Twój akumulator.

Przy wyborze prostownika warto kierować się wskazaniami producenta. Drugim ważnym czynnikiem jest cena. Najtańsze pozycje na rynku mogą przynieść więcej szkody niż pożytku, toteż warto dobrać coś z co najmniej średniej półki cenowej. Na rynku znajdziemy zarówno prostowniki standardowe, jak i bardziej zaawansowane technologicznie modele mikroprocesorowe, które m.in. samodzielnie dostosowują napięcie prostownika do konkretnego akumulatora.

Kiedy prostownik pokazuje, że akumulator jest naładowany?

Zależy od produktu. Jeżeli nasz prostownik wyposażony jest w wyświetlacz, powinien wyświetlić się komunikat, że ładowanie zostało zakończone. Wskazania prostownika są pomocne, dlatego warto zainwestować w bardziej zaawansowany sprzęt.

Gdzie naładować akumulator?

O ile dysponujemy odpowiednim sprzętem, możemy zrobić to samodzielnie np. w domu czy garażu. W każdym większym mieście możemy skorzystać z usługi awaryjnego ładowania akumulatora, gdzie specjalista przyjedzie i pomoże uruchomić silnik, a nawet wymienić akumulator na nowy.

Jakie jest prawidłowe ładowanie alternatora?

Przyjęło się, że odpowiednie napięcie ładowania przez alternator na uruchomionym silniku samochodowym to przedział pomiędzy 13,5V a 14,5V. O czym jeszcze warto pamiętać? Pomiar przeprowadzamy pod obciążeniem, czyli np. z włączonymi światłami mijania. Jeżeli akumulator jest w pełni naładowany, prąd alternatora może spaść nawet w okolice 12V.

Czy do ładowania akumulatora trzeba odłączyć klemy?

TAK, warto odłączyć przynajmniej czarny przewód, czyli minusową klemę akumulatora. W przeciwnym wypadku może dojść do uszkodzenia elektroniki w samochodzie.

Jak sprawdzić stan naładowania akumulatora?

Nie wiesz jak sprawdzić czy akumulator jest naładowany? Aby tego dokonać możemy skorzystać z próbnika napięcia, miernika lub woltomierza. Prawidłowe napięcie akumulatora powinno wskazywać wartość w okolicy 12,6V. Z pomocą przychodzi areometr do akumulatora, z którego odczytamy gęstość elektrolitu w akumulatorze. Jeżeli otrzymamy wynik poniżej granicy 1,16 g/cm³ oznacza to, że nasz akumulator się rozładował.

Ile czasu musi pracować silnik żeby naładować akumulator?

Jeżeli to z naszej winy akumulator uległ rozładowaniu, to już kilka minut pracy silnika pozwoli go lekko podładować. Mimo wszystko warto rozważyć naładowanie akumulatora prostownikiem “do pełna”. Jeżeli jednak nie zostawiliśmy świateł włączonych na noc, a alternator jest sprawny, to prawdopodobnie czeka nas wymiana akumulatora na nowy.