Launch control Alti Group

Launch control miał skraść serca kierowców Formuły 1. Nie udało się. Za to ta funkcja z jakiegoś powodu znalazła się w samochodach osobowych, z których korzystamy na co dzień. Dlaczego? Czym właściwie jest launch control? I czy rzeczywiście powinniśmy go używać?

Launch control – co to jest?

System launch control został przeszczepiony z formuły 1 do samochodów osobowych. Po polsku tłumaczymy nazwę funkcji jako program maksymalnego przyspieszenia. A chodzi tak naprawdę o jak najszybsze ruszenie autem spod świateł. Jeśli na co dzień podróżujemy autem po mieście, możemy sobie wyobrazić, na ile przydatna jest ta funkcja dla większości kierowców.

Launch control znajdziemy raczej w sportowych samochodach. Elektroniczna procedura ruszania raczej kojarzy się z automatycznymi skrzyniami biegów, choć znajdziemy i takie egzemplarze aut, które posiadają funkcję launch control dopasowaną do skrzyni manualnej. Jeśli teraz zastanawiasz się, czy Twoje auto dysponuje takim systemem, najlepiej zajrzyj do instrukcji.

Launch control Alti Group Hurtownia motoryzacyjna

Jak zrobić launch control w manualu – na czym to polega?

Launch control znany jako kontrola startu bądź też jako program maksymalnego przyspieszenia umożliwia start z miejsca z możliwie najwyższą prędkością. Jak zrobić go w manualu, a jak przy automatycznej skrzyni biegów? W autach z manualną skrzynią funkcja ta jest niezwykłą rzadkością, jednak, jeśli posiadamy sprzęgło i pedał gazu (a posiadamy!), możemy przeprowadzić szybki start bez dedykowanej funkcji. Potrzebujemy tylko nieco wyczucia. A więc mamy wrzucony bieg. Wciskamy gaz oraz sprzęgło. Auto musi osiągnąć odpowiednie obroty. Dopiero w tym momencie należy odpuścić sprzęgło.

W przypadku automatycznych skrzyń biegów musimy puścić hamulec, a następnie umiejętnie dodać gazu. Inna szkoła nakazuje chwilę jeszcze przytrzymać hamulec wraz z wciśniętym gazem i dopiero po chwili go puścić. Czy to dobre dla naszego auta? Niekoniecznie.

Jak sprawdzić launch control?

Jak już wspomnieliśmy, najlepiej w tym celu zajrzeć do instrukcji pochodzącej od producenta pojazdu. To, czy nasze auto posiada launch control, zależy od marki, modelu oraz wersji wyposażenia konkretnego pojazdu. A co, jeśli nie mamy instrukcji, bo akurat gdzieś się zapodziała? Automatyczną skrzynię biegów możemy przełączyć w tryb sportowy. Wyłączamy ESP. Następnie naciskamy jednocześnie gaz i hamulec i… sprawdzamy! Silnik z funkcją przyspieszonego ruszania powinien osiągnąć właściwe obroty. Nie rekomendujemy jednak zbyt częstego korzystania z tej opcji, ponieważ niszczy ona silnik.

Jak uruchomić launch control?

Wiemy już, jak uruchomić launch control w samochodzie z manualną skrzynią biegów, nawet gdy ten takiego systemu nie posiada. Na automacie musimy niejako skonfigurować ustawienia. Owa konfiguracja może różnić się w zależności od rodzaju czy modelu pojazdu. Ogólnie rzecz biorąc, do przyspieszonego startu potrzebujemy optymalnej temperatury oleju w skrzyni, wyłączonego ESP, kół ustawionych na wprost oraz uruchomienia sportowego trybu.

W kolejnym kroku kładziemy nogę na hamulec i wciskamy pedał gazu. Nie musimy dociskać go do końca, jednak zróbmy to zdecydowanie. System komputerowy w pewnym momencie zasygnalizuje gotowość do startu. Wówczas szybko odpuszczamy hamulec. Nasze auto powinno teraz pognać przed siebie. 

Czy launch control jest bezpieczny?

To pytanie należy przedstawić w nieco inny sposób, a mianowicie – czy launch control jest bezpieczny dla naszego samochodu? Należy pamiętać, że przyspieszony start uchodzi za dość agresywny rodzaj jazdy, a agresja na drodze zazwyczaj nie idzie w parze z bezpieczeństwem. W każdym razie częste korzystanie z kontroli startu nie jest bezpieczne dla naszego samochodu, a zwłaszcza dla jego silnika. Podczas nagłego uruchomienia pojazdu znacznemu obciążeniu ulegają poszczególne podzespoły, a to prowadzi do ich szybszego zużycia. Niektórzy producenci ograniczają możliwość korzystania z launch control, dlatego wybrane pojazdy mogą wykonać zaledwie kilka szybkich startów w jednej sekwencji.