Dioda na lusterku asystent czujnik system martwego pola

Nawet doświadczeni kierowcy czasami zapominają upewnić się, czy w martwym polu ich pojazdu nie ma żadnego innego uczestnika ruchu drogowego. Z pomocą przychodzą nowoczesne czujniki wbudowane w lusterka lub tylni zderzak. Czy jednak zdają egzamin? Sprawdźmy to!

Co to jest martwy punkt w samochodzie?

Martwe pole (z języka angielskiego „blind spot” to obszar drogi obok naszego pojazdu, którego nie widzimy patrząc w lusterka boczne oraz wsteczne. Martwe pola mogą być wystarczająco duże, aby pomieścić inny samochód, motocykl, kilku rowerzystów lub nawet kilkunastu pieszych.

Czy mogę nie zdać egzaminu na prawo jazdy z powodu martwych punktów?

Dobry kierowca systematycznie zerka w swoje lusterka. To jednak nie wystarczy. Przed każdą zmianą pasa ruchu należy upewnić się, że nie w martwych polach lusterek naszego pojazdu nie znajduje się inny uczestnik ruchu drogowego. Sprawdź swoje martwe punkty zwłaszcza podczas wykonywania manewrów, takich jak zmiana pasa ruchu w lewo lub w prawo. Pamiętaj też, aby zachować szczególną ostrożność na bardziej ruchliwych drogach, gdzie istnieje większe prawdopodobieństwo, że inny uczestnik ruchu drogowego znajdzie się w Twoim martwym polu.

Kiedy powinienem sprawdzić swoje martwe pole?

Tak, jeśli popełnisz istotny błąd kilkukrotnie egzaminator może poprosić Cię o ponowne przystąpienie do egzaminu. podczas nauki wyrobić sobie nawyk sprawdzania martwych punktów wokół samochodu.

Ile martwych punktów znajduje się w samochodzie?

Przeciętny samochód ma 2 główne martwe punkty. Z tyłu po lewej i prawej stronie.

Martwe pole w lusterku. Źle ustawione?

Martwe pola występują w każdego typu pojazdach z tyłu po bokach. Obiekt znajduje się w naszej martwej strefie, kiedy jest już za linią lusterek/wzroku kierowcy, a jeszcze zanim będzie się widoczne w lusterku. Niestety tradycyjne lusterka zamocowane po bokach pojazdu nie wystarczą, aby zapobiec temu zjawisku. Im większym pojazdem się poruszamy i wzrastają powierzchnia jego martwych punktów.

Martwe pole na słupku A lub B

Oprócz powszechniej znanych martwych punktów w lusterkach, jego konstrukcja może również powodować powstawanie martwych stref również w innych miejscach. Słupki boczne, czyli element konstrukcyjny naszego pojazdu znajdują się pomiędzy szybami w samochodzie. Dla pojazdów z kierownicą po lewej stronie to właśnie przednie lewe słupki A oraz B najbardziej zasłaniają drogę.

Martwe pola w ciężarówkach

W dużych pojazdach typu TIR czy autobus martwych pól jest więcej. Oprócz tradycyjnych z tyłu po bokach, dochodzą jeszcze obszary, których nie kierowca widzi: z przodu oraz z tyłu. Jeśli kierujący jest posadzony wysoko, może mieć również mocno ograniczoną widoczność na boki, zwłaszcza po przeciwnej stronie kabiny.

Asystent martwego pola

Pewnie zastanawiasz się jak pozbyć się braku widoczności? Spokojnie, są na to sposoby! Nowsze pojazdy często fabrycznie wyposażone są w system monitorowania martwego pola. Polega to na tym, że kamera (lub inny sensor) wykrywa obecność pojazdów w naszym martwym polu i komunikuje nas najczęściej diodą wbudowaną w lusterko.

Ile kosztuje montaż asystenta martwego pola?

Koszt doposażenia samochodu w asystenta martwego pola to od 300 PLN do nawet 2000 PLN, w zależności od klasy urządzenia i jakości instalacji. Niektóre systemy nadają się do samodzielnego montażu. System BLIS (z języka angielskiego Blind Spot Information System) zawiera kilka czujników monitorujących martwe pole, taśmę klejącą, centralkę (komputer i oprogramowanie), wiązki przewodów oraz oczywiście diody ostrzegawcze. Asystent martwego pola BLIS od Volvo poinformuje nas:

  • jeśli jakiś pojazd znajduje się w naszym martwym polu,
  • w szybkim tempie zbliża się do nas pojazd z tyłu po lewej lub prawej stronie,
  • cofamy, a czujniki martwego pola wykryją ruch poprzeczny.

Lusterka martwego pola

Prawo UE wymaga, aby ciężarówki były wyposażone w lusterka martwego pola, ale można je również kupić do swojego samochodu czy motocykla.

Jak ustawić lusterka, aby wyeliminować martwą strefę?

Niestety w większości pojazdów nie da się w pełni wyeliminować tego obszaru. Dlatego montuje się dodatkowe lusterka martwego pola.

Gdzie najlepiej zamontować lusterka martwego pola?

Dodatkowe, zakrzywione lusterka każdy kierowca może przymocować z boku pojazdu lub np. do tradycyjnych lusterek bocznych.

Ile kosztuje montaż dodatkowych lusterek martwego pola?

Montaż dodatkowych lusterek martwego pola to niedrogi koszt, a zapewnia szerokie pole widzenia w samochodzie. Malutkie lusterka dostępne są już od kilkunastu PLN, a duże markowe lusterka martwego pola do TIRów lub autobusów mogą kosztować nawet kilkaset PLN.


Sprawdź najskuteczniejsze kosmetyki do szyb samochodowych