W tym artykule przeczytasz o najszybszym hipersamochodzie elektrycznym
Czy zgadniesz jakie jest najszybsze auto świata?
Nie jest to ani Mercedes, ani Bugatti. Pininifarina Battista, ponieważ to właśnie ten model pobił wcześniejsze rekordy przyspieszania potrzebuje zaledwie 1,79 sekundy, aby rozpędzić się od 0 do 100 km/h. Do prędkości oszałamiających 200 km/h Pininifarina Battista potrzebuje jedynie 4,5 s. Takie czasy udało się wykręcić podczas najnowszych testów Battisty na torze wyścigowym, ustanawiając nowy rekord przyspieszania od 0 do 100 kilometrów na godzinę. Poprzedni należał do Rimac Nevera, który do pierwszej setki rozpędza się w 1,9 s, a jego prędkość maksymalna to 412 km/h.
Abstrahując od osiągów, już sam wygląd Pininifarina Battista mówi nam, że to supersamochód
Zaprezentowany w 2019 roku, a produkowany od 2020 r. przez niemieckie przedsiębiorstwo Automobili Pininfarina. Liczba wszystkich wyprodukowanych egzemplarzy Pininifarina Battista wynosi zaledwie 150 sztuk, co czyni ten model i całą markę jeszcze bardziej unikatową. To dwuosobowe, 2-drzwiowe coupé z napędem na 4 koła o masie własnej zaledwie 1435 kg napędzany jest przez 4 silniki elektryczne o łącznej mocy 1900 KM i 2300 Nm. Każde koło posiada dedykowaną jednostkę napędową. Pojemność baterii to 120 kWh. Zasięg takiego samochodu to ok. 476 kilometrów, w zależności od stylu jazdy i warunków drogowych. Oficjalnie samochód przyspiesza od 0 do 100 km/h wg producenta w 1,86 s, od 0-200 km/h potrafi rozpędzić się w 4,75 s, a jego prędkość maksymalna wynosi 350 km/h. Bezemisyjnie! Samochód jest w pełni elektryczny.
Pininfarina Battista Anniversario również najpiękniejszym autem elektrycznym?
Smukła sylwetka nadwozia i kontrastowe barwy lakierów, światła LEDowe z przodu oraz liczne przetłoczenia płynnie przechodzące we wloty powietrza. To tylko niektóre z elementów charakteryzujących ten hipersamochód.
Ile kosztuje najszybszy elektryk świata?
Cena za jeden egzemplarz Pininfarina Battista to 2,6 mln EUR. Pierwsze modele trafiają do klientów zgodnie z planem już od 2020 roku.