Przerejestrowanie samochodu Alti Group

Kupiłeś używane auto w Polsce lub sprowadziłeś je z zagranicy? Musisz pamiętać, że za każdym razem, gdy pojazd zmienia właściciela, musi nastąpić przerejestrowanie samochodu. No właśnie, kiedy trzeba przerejestrować samochód? Jaki jest termin przerejestrowania pojazdu? Ile to kosztuje i jakie dokumenty zabrać? I czy wymiana tablic rejestracyjnych jest obowiązkowa? Znamy odpowiedzi!

Dlaczego musimy przerejestrować auto?

Kiedy, dlaczego i jak przerejestrować samochód?  Czy jest taki obowiązek? To pytanie powinno nasunąć się wszystkim tym, którzy stali się właścicielami używanego, zabytkowego bądź sprowadzanego z zagranicy auta. Pojazd zmienia właściciela, dlatego powinien zostać przerejestrowany. W dodatku powinniśmy zrobić to jak najszybciej, gdyż czas na przerejestrowanie samochodu jest ograniczony. Kto musi to zrobić? Obowiązek przerejestrowania samochodu spoczywa na nowym właścicielu. Co jednak, jeśli właścicieli jest kilku? Wtedy do urzędu musi pofatygować się każdy z nich.

Ile jest czasu na przerejestrowanie samochodu?

Kupiliśmy samochód. Być może sprowadziliśmy go nawet z zagranicy. Czeka nas zatem wycieczka do urzędu, gdzie dokonamy przerejestrowania nabytych czterech kółek. Ile czasu mam na przerejestrowanie samochodu albo Ile zostało dni na przerejestrowanie samochodu? – może zapytać świeżo upieczony nabywca. Otóż na rejestrację samochodu mamy dokładnie 30 dni od momentu podpisania umowy sprzedaży. Jeśli w tym czasie nie pojawimy się w zgodnym z miejscem zamieszkania wydziale komunikacji, możemy zapłacić finansową karę. Ta może sięgać nawet kilku tysięcy złotych, toteż działanie na zwłokę raczej nam się nie opłaci.

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?

Nowi właściciele zastanawiają się nie tylko nad tym, ile mają czasu na zarejestrowanie pojazdu. Zazwyczaj interesuje ich również koszt rejestracji samochodu. Warto tutaj zaznaczyć, że opłaca się uiścić opłatę wyznaczoną przez urząd, ponieważ kara za nieprzerejestrowanie auta w terminie 30 dni jest o wiele bardziej dotkliwa.

Ile zatem kosztuje przerejestrowanie samochodu? To zależy. Pozwolenie czasowe na okres 30 dni to koszt 13 zł i 50 gr. Nowe tablice rejestracyjne będą nas kosztować 80 zł. Dowód rejestracyjny to z kolei wydatek rzędu 54 zł. Za znaki legalizacyjne zapłacimy 12 zł i 50 gr natomiast za nalepkę kontrolną 18 zł i 50 gr. Ogólnie rzecz biorąc, suma opłat nie powinna przekroczyć 200 zł. Mniejsze opłaty przysługują tym, którzy przerejestrowują auto w ramach tego samego powiatu.

Jaki natomiast jest koszt przerejestrowania samochodu nabytego za granicą? Tutaj wydatki znacznie wzrosną. Musimy w tym przypadku uwzględnić koszty tłumaczenia oraz badań technicznych, jak również dokument VAT25 oraz podatek akcyzowy, który stanowi 3,1% bądź 18,6% wartości sprowadzanego auta. Koszty urzędowe mogą być w tym przypadku o wiele wyższe i będą się różnić w zależności od konkretnego modelu auta.

Przerejestrowanie samochodu Alti Group 2

Przerejestrowanie samochodu – niezbędne dokumenty i wnioski

Zanim udamy się do urzędu, warto sprawdzić, jakie dokumenty są potrzebne do przerejestrowania samochodu. Żeby zarejestrować nowo nabyte auto, należy przede wszystkim przygotować:

  • wniosek o przerejestrowanie samochodu,
  • kartę pojazdu,
  • dotychczasowy dowód rejestracyjny,
  • dokument potwierdzający prawo własności samochodu,
  • tablice rejestracyjne, jeśli zamierzamy je wymienić,
  • dowód osobisty lub inny dokument tożsamości,
  • potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia OC.

Czy musimy zmieniać tablice rejestracyjne? Niekoniecznie. Wiele zależy od ich fizycznego stanu oraz czytelności. Wymogiem jest także ich zgodność ze standardem Unii Europejskiej. Dlatego auta sprowadzane spoza krajów wspólnoty będą musiały otrzymać nowe tablice. 

Przerejestrowanie pojazdu – co jeszcze warto wiedzieć?

Te osoby, które nie czują się w pełni zmotywowane do dokonania rejestracji pojazdu w ciągu 30 dni, powinny pamiętać, że kara za nieprzerejestrowanie auta w 2022 roku sięga nawet 3 tysięcy złotych. W praktyce urząd komunikacyjny sięga raczej po niższe kary w wysokości od 200 do 1000 zł. Mimo to bardziej opłaci się nam przeprowadzić proces rejestracji samochodu w zgodzie z prawem.

Gdzie musimy się udać, aby zarejestrować auto? Skoro znamy już odpowiedź na pytania – czy trzeba przerejestrować auto po kupnie i czy przerejestrowanie samochodu jest obowiązkowe, warto wiedzieć, gdzie tego dokonać. W celu rejestracji pojazdu udajemy się do wydziału komunikacji zgodnego z naszym miejscem zamieszkania. Taki wydział znajduje się zazwyczaj w urzędzie miasta lub dzielnicy, albo też w urzędzie starostwa powiatowego. Warto zabrać ze sobą komplet dokumentów, jak również przygotować się na wspomniane opłaty. Jaki jest koszt przerejestrowania samochodu – to już wiesz! Nie zapomnijmy także o ubezpieczeniu OC. Najlepiej wykupić je jeszcze przed wizytą w urzędzie.