
Drobnoustroje żyją w naszych autach, czy tego chcemy czy nie. Jednym z lepszych sposobów ochrony własnego zdrowia jest regularna dezynfekcja samochodu. Coraz bardziej rozprzestrzeniający się koronawirus daje nam powód do szczególnego zainteresowania higieną. O czym powinniśmy pamiętać?
Z tego poradnika dowiesz się:
- Dezynfekcja samochodu – czy to ma sens?
- Kiedy i jak zdezynfekować samochód?
- Które elementy pojazdu koniecznie należy dezynfekować?
- Najpopularniejsze metody dezynfekcji samochodu
- O czym należy pamiętać podczas postoju na stacji benzynowej?
Dezynfekcja samochodu – czy to ma sens?
Wydaje się, że w dobie epidemii koronawirusa samochód to najbezpieczniejszy środek transportu. Wszystko wskazuje na to, że tak właśnie jest, pod warunkiem, że przestrzegamy stosownych zasad. Korzystanie z pojazdu również niesie ze sobą pewne ryzyko przenoszenia wirusów. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z zagrożeniem wywołanym przez COVID-19, czy innymi drobnoustrojami, nasz samochód powinniśmy dezynfekować. I to regularnie!
Kiedy i jak zdezynfekować samochód?
Samochód, jak już zostało wspomniane, należy dezynfekować regularnie. Nie da się ukryć, że w sezonie grypowym, a zwłaszcza w czasie zagrożenia epidemicznego powinniśmy robić to częściej, szczególnie jeśli w naszym aucie podróżują inne osoby. Warto jednak pamiętać, że nosicielami wirusów możemy być również my sami.
Podstawowa dezynfekcja samochodu odbywa się m.in. poprzez regularne sprzątanie. Obecność drobnoustrojów zawdzięczamy m.in. resztkom jedzenia pozostawionym na siedzeniach, toteż zaleca się odkurzanie samochodu przynajmniej raz na dwa tygodnie.
Pranie tapicerki w temperaturze 60 stopni pozwala wyeliminować wirusy, które przeważnie giną w wysokiej temperaturze. To oczywiście nie jedyne metody dezynfekcji pojazdu, ale o tym w dalszej części artykułu. Sami tymczasem nie zapominajmy o regularnym odkażaniu rąk.
Które elementy pojazdu koniecznie należy dezynfekować?
Przymierzając się do dezynfekcji samochodu, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na elementy, których dotykamy najczęściej. A są to między innymi:
- kierownica,
- hamulec ręczny,
- drążek zmiany biegów,
- klamki drzwi,
- klamki bagażnika,
- przełączniki znajdujące się przy kierownicy,
- przyciski oraz pokrętła w tzw. panelu środkowym.
Nie poprzestawajmy jednak wyłącznie na elementach wymienionych na powyższej liście. Zastanówmy się, z których funkcji naszego auta najczęściej korzystamy. Jeśli więc w samochodzie lubimy posłuchać radia, zadbajmy o higienę również w jego okolicach. Dobrze zatem pomyśleć o własnych przyzwyczajeniach i zgodnie z nimi poddawać dezynfekcji poszczególne elementy samochodu.
Najpopularniejsze metody dezynfekcji samochodu
Sposobów dezynfekcji samochodu poza wspomnianym odkurzaniem, praniem tapicerek czy odkażaniem rąk jest całkiem sporo. Jednym z nich jest ozonowanie. Jest to proces redukcji wirusów, bakterii, grzybów oraz nieprzyjemnych zapachów z wnętrza auta przy pomocy gazu o silnych własnościach utleniającyh. W tym celu używa się tzw. ozonatora, w który wyposażone są wybrane serwisy samochodowe.
Jeżeli jednak nie chcemy udawać się do serwisu, co jest zrozumiałe w dobie zagrożenia koronawirusami, możemy sięgnąć np. po płyny do odkażania. Gumowe elementy oraz te, wykonane z tworzywa sztucznego, mogą być przemywane stosownymi preparatami, by w dalszej kolejności dały się spryskać odpowiednim środkiem dezynfekującym. Przy zakupie płynów odkażających bądźmy jednak ostrożni i dobierajmy je, uwzględniając specyfikę danego pojazdu oraz wskazówki opisane w instrukcji. Sprawdzajmy też, czy dany preparat nie wymaga użycia tzw. narzędzia do aplikacji.
Do odkażania wybranych powierzchni samochodu można używać także tradycyjnych środków dezynfekujących. Jeśli jednak mamy problem z nabyciem ich w sklepie, możemy pokusić się o samodzielne wykonanie środka odkażającego na bazie spirytusu. W internecie z łatwością znajdziemy proste przepisy na przyrządzenie takiego preparatu. Dodatkowo pamiętajmy, iż zaleca się również częste wietrzenie pojazdu.
O czym należy pamiętać podczas postoju na stacji benzynowej?
Stacje benzynowe to miejsca, przez które przewija się spora liczba podróżnych. Mimo, że auto to najbezpieczniejszy w dobie epidemii koronawirusa środek transportu, istnieje realne ryzyko zarażenia. Dlatego przed tankowaniem załóżmy jednorazowe rękawiczki, bak zatankujmy do pełna, by uniknąć częstego odwiedzania stacji, wreszcie za paliwo zapłaćmy kartą bądź aplikacją.
Regularne dezynfekowanie samochodu wprawdzie nie daje nam 100% pewności, że unikniemy chorób wywołanych bakteriami i wirusami, jednak profilaktyka to jedna z najskuteczniejszych i bezbolesnych metod zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia naszego oraz osób z nami podróżujących.