Z tego artykułu dowiesz się:
Dziwny zapach spalin w kabinie samochodu na postoju – co to oznacza?
Nie musimy być kierowcami z długoletnim stażem, by wyczuć spaliny w kabinie samochodu. Jest to stosunkowo częsty problem. Na szczęście nie oznacza on od razu konieczności kosztownej naprawy. Warto jednak wiedzieć, skąd się bierze. W wielu przypadkach przyczyną wydobywającego się zapachu spalin w kabinie auta jest nieszczelność układu wydechowego.
Czy zapach spalin w aucie powinien wzbudzić w nas jakieś obawy? W miejsce niepokoju lepiej uzbroić się w przydatną wiedzę. Należy pamiętać o tym, że wdychanie spalin jest szkodliwe dla naszego organizmu. Jeśli jest to krótkotrwała ekspozycja, prawdopodobnie nie poniesiemy uszczerbku na zdrowiu. Jeśli jednak zapach spalin wydaje się intensywny, a osoby przebywają w kabinie przez dłuższy czas, wówczas stan ten może się okazać niebezpieczny dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach także i życia.
Dlaczego czuć spaliny w kabinie – możliwe przyczyny
Ponieważ wdychanie spalin może mieć negatywny wpływ na zdrowie, nie powinniśmy bagatelizować tego typu usterek. Ich przyczyn może być całkiem sporo. Warto pokrótce się im przyjrzeć.
Wspomniana już nieszczelność w układzie wydechowym odpowiada za zdecydowaną większość przypadków dziwnego zapachu spalin w naszym pojeździe. Elementami, które najczęściej ulegają uszkodzeniu jest łącznik elastyczny, jak również inne łączenia układu oddechowego. Ich naprawa raczej nie będzie kosztowna, chyba że dojdzie do uszkodzenia katalizatora bądź kolektora dolotowego. Wówczas na naprawę dziury w wydechu powinniśmy zarezerwować większy budżet.
Co jeszcze może oznaczać dziwny zapach w samochodzie? Kiedy czujemy dobywający się z nawiewu zapach spalin, nasze podejrzenie powinno paść na zatkany zawór EGR. Pod tym skrótem kryje się układ recyrkulacji spalin. Problem dotyczy zwłaszcza znacznie wyeksploatowanych aut. Za wystąpienie usterki odpowiada tzw. nagar. Jeśli nie chcemy, by doszło do zatarcia układu nagarem, należy co jakiś czas usuwać go przy pomocy specjalnych preparatów do czyszczenia zaworu EGR.
Zdecydowanie poważniejszym problemem jest uszkodzenie uszczelki pod głowicą. Jak je rozpoznać? Otóż w tym przypadku najczęściej zapach spalin odczuwalny jest dopiero po uruchomieniu ogrzewania samochodowego, kiedy spaliny trafiają wówczas do układu chłodzenia. W rozpoznaniu genezy tego problemu pomoże nam dedykowany tester szczelności uszczelki głowicy.
Niestety dziwny zapach spalin w aucie może być spowodowany przez całą serię innych problemów. Wymieńmy tu chociażby uszkodzenie nagrzewnicy, sondy lambda czy zatkanie filtra kabinowego. Na szczęście każdą z wymienionych usterek da się namierzyć, jak również naprawić. Najlepiej udać się do warsztatu samochodowego. Jeśli zapach jest po prostu nieprzyjemny, a nie ma nic wspólnego z usterką układu wydechowego, np. spowodowany wilgocią, zalecamy spróbować kombinację pochłaniacza wilgoci wraz z neutralizatorem zapachów.
Co robić, gdy poczujemy zapach spalenizny w aucie
Zapach spalenizny w aucie może mieć mniej lub bardziej poważne przyczyny, jednak wdychanie spalin w żadnym razie nie jest korzystne dla naszego zdrowia. Jeśli potrafimy zlokalizować samodzielnie usterkę i wiemy, jak ją naprawić, zróbmy to jak najszybciej. Jeśli z kolei nie mamy pewności, co do przyczyny problemu lub podejrzewamy większe uszkodzenie, wówczas warto niezwłocznie zgłosić się do warsztatu.
Właściciele pojazdów elektrycznych mogą spać spokojnie
Użytkownicy samochodów o napędzie elektrycznym mogą zapomnieć o problemie śmierdzących spalin. Warto pamiętać, iż problem spalin w kabinie dotyczy wyłącznie aut na benzynę, gaz oraz tych z silnikiem diesla. Jeśli więc bardziej troszczymy się o swoje zdrowie, nie chcemy wdychać spalin z nawiewu czy mieć do czynienia z zapachem spalonego oleju w naszym aucie, wówczas warto rozważyć zakup elektrycznego modelu.