Taryfikator mandatow 2022

2022 rok przynosi duże zmiany w taryfikatorze mandatów. Zmieniają się nie tylko sumy pieniężne, lecz także polityka przyznawania punktów karnych. W świetle nowego prawa zbyt szybka jazda staje się szczególnie nieopłacalna. Co jeszcze się zmienia?

Co nowego, czyli jaki jest nowy taryfikator mandatów w 2022 roku

Rok 2022 przynosi kierowcom wiele zmian. Po raz pierwszy od przeszło ćwierć wieku zmienia się taryfikator mandatów. Część wykroczeń okaże się z pewnością bardziej dotkliwa dla portfela niepokornego rajdowcy. Warto jednak zauważyć, że pod względem wysokości kar zaczęliśmy doganiać zachodnie kraje Europy. A wszystko po to, by zwiększyć bezpieczeństwo na naszych drogach.

Jedną z przyczyn podwyżki mandatów w nowym taryfikatorze jest fakt, że w ciągu 20 lat znacznie wzrosła wartość pieniądza. W tym czasie nasze wynagrodzenia rosły – stawaliśmy się zamożniejsi. Tymczasem mandaty pod względem wysokości stanęły w miejscu, a z czasem stały się o wiele mniej dotkliwe. Wygląda na to, że rewolucja w taryfikatorze musiała nadejść.

Ile wynosi mandat za przekroczenie prędkości w 2022 r.?

Zmian w nowym taryfikatorze jest sporo, jednak największe kontrowersje budzą mandaty za przekroczenie prędkości. Od 2022 roku kierowcy muszą liczyć się ze znacznie wyższymi karami zwłaszcza przy znacznym przekroczeniu dopuszczalnej prędkości. Jakie mandaty przewiduje ustawa w odniesieniu do konkretnych prędkości?

Jeśli przekroczymy prędkość do 10 km/h, wówczas zapłacimy 50 zł mandatu. Przy większych prędkościach taryfikator przedstawia się następująco:

  • 11-15 km/h – mandat 100 zł,
  • 16-20 km/h – mandat 200 zł,
  • 21-25 km/h – mandat 300 zł,
  • 26-30 km/h – mandat 400 zł,
  • 31-40 km/h – mandat 800 zł,
  • 41-50 km/h – mandat 1000 zł, 
  • 51-60 km/h – mandat 1500 zł, 
  • 61-70 km/h – mandat 2000 zł,
  • ponad 70 km/h – mandat 2500 zł.

Warto zaznaczyć, że ustawa zakłada możliwość tzw. recydywy, czyli ponownego popełnienia wykroczenia. Zgodnie z nowym taryfikatorem, jeśli ponownie przekroczymy prędkość o 31 km/h albo więcej, wówczas mandat wzrośnie dwukrotnie w zależności od wartości finansowej przewidzianej dla konkretnego przedziału tempa jazdy.

Mandat z fotoradaru – ile wynosi?

W kolejnych latach na terenie Polski zwiększy się liczba fotoradarów. Nie będą to już urządzenia wyłapujące konkretne auta i dokumentujące wyłącznie nadmierną prędkość. Fotoradary wyłapywać będą jednocześnie do kilkudziesięciu aut, które nie tylko pojadą zbyt szybko, lecz także będą wyprzedzać na zakazie bądź z niewłaściwej strony. Nowoczesne urządzenia wykryją także tzw. jazdę na zderzaku.

W roku 2022 zapłata mandatu z fotoradaru spoczywa na osobie kierującej pojazdem. Jednak to właściciel ma obowiązek wskazania kierowcy, który popełnił wykroczenie. Jeśli tego nie uczyni, sam musi pokryć sumę, na jaką opiewa mandat. Ta może wynosić nawet kilka tysięcy złotych.

Ile wynoszą pozostałe mandaty w 2022 roku

Lista zmian jest długa. Z pewnością warto zapoznać się ze wszystkimi nowymi regulacjami dotyczącymi m.in. ustępowania pierwszeństwa pieszym, przewożenia dzieci w fotelikach, holowania aut, przejeżdżania przez przejazdy kolejowe czy choćby poruszania się po autostradzie. Przyjęty w 2022 roku taryfikator mandatów to dobra okazja, by przypomnieć sobie wszystkie zasady bezpieczeństwa panujące na drodze oraz potencjalne kary za ich nieprzestrzeganie. Ku przestrodze warto sprawdzić, ile wynoszą mandaty dla najczęstszych wykroczeń.

Ile wynosi mandat za brak pasów

Ile wynosi mandat za brak pasów od 2022 roku? Obowiązkiem kierowcy jest jazda w zapiętych pasach bezpieczeństwa. Jeśli podróżują z nim pasażerowie, również oni mają ten obowiązek. W przypadku, gdy kierowca nie zapiął pasów, może otrzymać mandat w wysokości 100 zł. Jeśli jadące z nim osoby również nie dopełnią tego obowiązku, kierowca zostanie obciążony identyczną sumą. Za brak zapiętych pasów w pojeździe kierowca otrzyma także 2 punkty karne.

Jaki mandat za wjazd pod zakaz

Przejazd na czerwonym świetle będzie nas kosztował 500 zł. Kierowca otrzyma za to wykroczenie nawet 8 punktów karnych. Z kolei za wjazd na przejazd kolejowy przy migającym świetle czerwonym, możemy otrzymać nawet 2000 zł. Warto zwrócić szczególną uwagę na zachowanie się przy przejazdach przez tory. Wyprzedzanie w tych miejscach, czy wjeżdżanie na przejazd, gdy nie ma możliwości zjazdu, mogą nas słono kosztować. W tym zakresie wysokość mandatów znacznie wzrosła.

Jak mandat za niezatrzymanie się na stopie

Mandat za niezatrzymanie się na stopie wyniesie 300 zł. W zależności od kontekstu wykroczenia policjanci mogą zwiększyć wartość mandatu. Jeszcze w zeszły roku za ten sam rodzaj przewiny otrzymalibyśmy karę o wartości 100 zł.

Punkty karne – jak zredukować i po jakim czasie zostaną skasowane

Taryfikator mandatów 2022 przewiduje nie tylko podniesienie kar pieniężnych. Pojawiły się zmiany także w sposobie przyznawania punktów karnych. Za najbardziej kosztowne wykroczenia otrzymamy obecnie więcej punktów. Za jednym razem możemy dostać maksymalnie już nie 10 a 15 punktów karnych.

Warto też pamiętać, że skasowanie punktów karnych następuje już nie po roku, ale po dwóch. Ograniczono też możliwość redukcji punktów poprzez udanie się na szkolenie z zakresu prawa jazdy. Ustawodawca nie przewidział takiej możliwości w nowym taryfikatorze. Wszystko wskazuje na to, że aby uniknąć srogich mandatów oraz utraty prawa jazdy, musimy poruszać się po drogach jeszcze ostrożniej.