Jakie są plusy i minusy posiadania auta elektrycznego?
Zalety aut elektrycznych
Samochody elektryczne są przyjazne środowisku
Jedną z głównych zalet samochodów elektrycznych jest ich przyjazność dla środowiska. Samochody elektryczne w momencie jazdy nie emitują spalin, co oznacza, że nie przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza. To czyni je doskonałym wyborem dla tych, którzy chcą zmniejszyć swój ślad węglowy. Dodatkowo, różnica w maksymalnym dystansie, jaki może przejechać samochód na jednym ładowaniu/tankowaniu z roku na rok się zmniejsza. Na dłuższą metę może to pomóc w obniżeniu kosztów eksploatacji, ponieważ energia elektryczna jest zazwyczaj tańsza niż benzyna.
Lepsze osiągi
Samochody elektryczne oferują również lepsze osiągi w porównaniu do tradycyjnych pojazdów. Silniki elektryczne charakteryzuj się tym, że natychmiast osiągają moment obrotowy, dzięki czemu mogą przyspieszać szybko i płynnie. To sprawia, że są idealne do jazdy po mieście, gdzie jazda polega na częstym przyspieszaniu i hamowaniu.
Rekuperacja, czyli odzysk energii podczas hamowania
Nowoczesne pojazdy elektryczne ładują akumulatory, kiedy hamujemy. Zamiast zużywać klocki hamulcowe przy lekkim wytracaniu prędkości, samochód hamuje silnikiem. Poprzez alternator, energia kinetyczna rozpędzonego pojazdu jest wykorzystywana do ładowania akumulatorów. Hamując odzyskujemy część energii, którą później możemy ponownie wykorzystać.
Niższe koszty eksploatacji
Niezależnie z jakiego rodzaju paliwa korzysta Twój silnik spalinowy, naładowanie w pełni baterii samochodu elektrycznego jest tańsze, niż zatankowanie do pełna baku paliwem przy obecnych cenach.
Dodatkowo koszt ładowania akumulatorów w samochodzie, można dodatkowo obniżyć korzystając z odnawialnych źródeł energii. Jednym z przykładów będzie montaż paneli słonecznych na dachu swojego domu.
Silniki elektryczne są znacznie prostsze w konstrukcji od silników spalinowych. Dzięki temu są mniej awaryjne i tańsze w eksploatacji. Nie trzeba wymieniać rozrządu ani oleju, co mocno obniża roczny koszt utrzymania pojazdu elektrycznego.
Uwzględniając również koszty eksploatacji pojazdu, cena przejechania jednego kilometra samochodem elektrycznym jest niższa, niż przejechanie tego samego dystansu samochodem z silnikiem spalinowym.
Zerowa emisja z rury wydechowej
Samochód napędzany energią elektryczną podczas jazdy nie emituje żadnych spalin z rury wydechowej. Co prawda do naładowania jego akumulatora potrzebne będzie dostarczenie dużej ilości prądu, a w Polsce energia elektryczna pochodzi głównie ze spalania węgla, to elektrownie znajdują się z daleka od aglomeracji miejskich. W efekcie mniej zanieczyszczenia emitowane są z dala od miasta. Coraz częściej w Europejskich Miastach instalowane są strefy czystego transportu (tzw. Low Emission Zone), polegające na ograniczeniu emocji spalin na danym obszarze. Wjazd mają wyłącznie pojazdy o zatwierdzonej niskiej klasie emisji spalin. Niektóre miasta zdecydowały się nawet na krok dalej i wprowadziły całkowicie bezemisyjne strefy Zero Emission Zone.
Korzyści podatkowe i finansowe
Władze starają się zredukować ruch miejski oraz ograniczyć ilość emitowanych spalin w pobliżu dzielnic mieszkalnych promując korzystanie z samochodów elektrycznych. Często są to zniżki na korzystanie z płatnych odcinków drogowych, możliwość korzystania z BUS-pasów dla pojazdów napędzanych energią elektryczną, czy ulgi podatkowe.
Wady samochodów elektrycznych
Ograniczony zasięg
Samochody elektryczne, przynajmniej w obecnych czasach, nie są jeszcze tak idealne, jak mogłoby się wydawać. Jednym z głównych problemów jest ograniczony zasięg samochodów elektrycznych. Większość samochodów elektrycznych oferuje zasięg na jednym ładowaniu w przedziale 200 – 300 kilometrów. Utrudnia to w dużym stopniu dalekie podróże, biorą pod uwagę długi czas ładowania elektryków. Zależnie od parametrów prądu, najczęściej wynosi od kilku do kilkunastu godzin. Dodatkowo, samochody elektryczne są droższe w zakupie pojazdów z silnikami spalinowymi. Targetują więc raczej w osoby z wyższym budżetem.
Samochody elektryczne wymagają dostępu do specjalnych punktów ładowania
Oznacza to, że osoby mieszkające na mniej zurbanizowanych obszarach, mogą nie mieć dostępu do niezbędnej infrastruktury. Potrzebujemy solidnie wykonanej instalacji elektrycznej oraz odpowiedniego gniazda.
Podsumowanie – czy warto kupić auto elektryczne?
Ogólnie rzecz biorąc, samochody elektryczne oferują szereg korzyści, w tym niższą emisję, niższe koszty eksploatacji i lepsze osiągi. Istnieją jednak również pewne potencjalne wady, które należy rozważyć przed dokonaniem zmiany, takie jak ograniczony zasięg i dostęp do punktów ładowania.