Woda w paliwie - jak usunąć wodę z baku

Skąd bierze się woda w benzynie i jakie mogą być tego skutki? Pokrycie wnętrza silnika rdzą to zdecydowanie najmniejsze zło, jakie może przytrafić się naszym czterem kółkom. Jak zatem unikać negatywnych efektów pojawienia się wody w paliwie i co zrobić, gdy już wystąpią?

Woda w baku – skąd się bierze?

Czy w benzynie może być woda? Okazuj się, że tak. I chociaż wydawać by się mogło, że główną przyczyną może być tzw. chrzczone paliwo, to problem leży zupełnie gdzieś indziej. Warto pamiętać, że w dzisiejszych czasach paliwo na stacjach benzynowych poddawane jest bardzo szczegółowym kontrolom. Stąd też coraz rzadziej mamy do czynienia z tego typu oszustwami.

Mimo to problem wody w zbiorniku paliwa pozostaje aktualny. Za jego powstawanie odpowiada… powietrze! W zimnych okresach ulega ono skraplaniu, by następnie osiąść na dnie zbiornika. Zjawisko zachodzi zarówno na etapie transportu paliwa, jak również już w silnikach naszych aut. Jak sobie z nim poradzić?

Woda w zbiorniku paliwa – czym to grozi?

Woda w paliwie doskwierać może przede wszystkim właścicielom nieco starszych pojazdów, których baki wykonano z metalu, jak również samochodów z silnikiem diesla. Obecne w nowszych autach plastikowe zbiorniki nie są już tak podatne na działanie niskich temperatur. W każdym razie obecność wody w benzynie powinna nas zaniepokoić, gdyż skutki tego stanu mogą być poważne.

Korozja układu paliwowego, pompy, przewodów paliwowych czy wtryskiwaczy to jeden z najmniej dotkliwych skutków wody w benzynie. Należy pamiętać, że zimą woda w baku może zamarzać. Skutkuje to powstawaniem tzw. korków lodowych. W efekcie następuje blokada przepływu paliwa, a nasze auto zostaje unieruchomione. Zamarznięta woda może pojawić się w filtrze paliwa, ale nie tylko.

Jak usunąć wodę ze zbiornika paliwa?

Co zrobić, gdy w benzynie samochodu pojawi się woda i jak ją usunąć? Gdy już dostrzeżemy pierwsze objawy obecności wody w paliwie jak np. charczący przy zapalaniu silnik, możemy sięgnąć po odpowiednie preparaty do usuwania wody z paliwa. Ich działanie opiera się m.in. na czyszczeniu układu paliwowego, jak również zapobieganiu zamarzaniu wody w zbiorniku.

Obok profesjonalnych metod, znajdziemy również bardziej domowe sposoby radzenia sobie ze skutkami wody w benzynie. Denaturat, który absorbuje wodę, to jeden ze środków o podobnym działaniu do wspomnianych wyżej preparatów. Musimy jednak pamiętać, że denaturat do benzyny stosujemy na własną odpowiedzialność! Z tej metody nie skorzystają właściciele pojazdów napędzanych olejem napędowym.

Woda w benzynie – co zrobić, by temu zapobiec?

Najlepszym sposobem na przeciwdziałanie skraplaniu powietrza w baku auta jest… regularne tankowanie! Zwłaszcza zimą warto tankować bak do pełna. Dzięki temu znacznie zmniejszy się wolna powierzchnia, w której może przebywać powietrze. Im więcej miejsca w zbiorniku, tym więcej przestrzeni dla powietrza, które ostatecznie ulegać będzie skraplaniu.

Innymi sposobami przeciwdziałania skutkom obecności wody w paliwie jest stosunkowo częsta wymiana filtra paliwa, który redukuje przenikanie niepewnych substancji. Warto również stosować dedykowane dodatki do oleju napędowego bądź benzyny, które pochodzą od sprawdzonych producentów. 

Warto też wiedzieć, że tankowanie pojazdu biopaliwami, to także dobry sposób na uniknięcie negatywnych skutków oddziaływania skroplonego powietrza. A jeśli już spotkały nas wspomniane skutki i auto nie może się uruchomić, warto poczekać na cieplejsze dni lub przetransportować pojazd do cieplejszego miejsca, w którym pokryte lodem elementy odmrożą się w sposób naturalny. Pamiętajmy też, by nie ignorować wskazań kontrolki wody w paliwie. Uchroni nas to przed niemiłymi niespodziankami.