Oleje silnikowe

Nie wiesz jaki olej silnikowy wybrać? Sprawdź, jakie kryteria powinien spełniać! Czytaj dalej…

Olej silnikowy – zadbaj o silnik swojego samochodu Oleje silnikowe są z pewnością jednymi z ważniejszych płynów, które używamy w naszych samochodach. Odpowiadają one za prawidłowe funkcjonowanie silnika pojazdu, ale również odgrywają kluczową rolę w redukcji tarcia, zapobieganiu korozji oraz niweluje zanieczyszczenia. Dodatkową funkcją oleju silnikowego jest utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz silnika, co zwiększa jego żywotność oraz wydajność. Jaki olej silnikowy? Oleje samochodowe są tworzone zgodnie z określonymi wytycznymi. Składają się z oleju bazowego, a także dodatków, które decydują o jego lepkości. To właśnie lepkość jest jednym z kryteriów, które decydują o tym, jaki olej silnikowy powinniśmy wybrać do naszego pojazdu.

Spośród olejów samochodowych dostępnych na rynku możemy wyróżnić:

Olej syntetyczny – bardzo dobrze chroni elementy silnika. Jest odporny na wysokie ciśnienie oraz nacisk. Ogranicza również zużycie paliwa i wspomaga rozruch silnika w czasie zimy. Oleje syntetyczne są nieco mniej lepkie, a więc dobrze rozprowadzają się po powierzchni poszczególnych elementów. Olej półsyntetyczny – jest to mieszanka, która charakteryzuje się podobnymi właściwościami jak olej syntetyczny. Choć są one nieco gorsze, wciąż zapewniają właściwą ochronę silnika. Olej mineralny – polecany zwłaszcza do silników starszych samochodów, które zużywają go więcej. Ma najsłabsze właściwości spośród wszystkich wymienionych olejów.

Co ile wymieniać olej silnikowy? Czas wymiany oleju silnikowego zależny jest od wielu czynników. Są to między innymi intensywność eksploatacji pojazdu czy pracy silnika. Jednak pomimo tego, zaleca się wymianę oleju silnikowego przynajmniej raz do roku.

W innych kategoriach naszego sklepu AltiGroup znajdziesz również szereg innych olejów takich jak: oleje hydrauliczne, oleje do kosiarek, oleje motocyklowe czy oleje przekładniowe.

Wyświetlanie 1–36 z 156 wyników