Wazelina techniczna

Wazelina techniczna jest lepką substancją smarną, która najczęściej przybiera brązową barwę.

Do jej produkcji wykorzystywane są węglowodory parafinowe. Aby wazelina techniczna do smarowania nie straciła swoich cennych właściwości, należy ją chronić przed wilgocią, ciepłem oraz promieniowaniem UV. Co za tym idzie wazelina techniczna powinna być przechowywana w zacienionym, suchym miejscu, w którym panuje temperatura nie wyższa niż 25 stopni Celsjusza.

Wazelina techniczna a kosmetyczna jakie różnice są między nimi?

Wazelina techniczna (z języka angielskiego technical vaseline“) jest sprzedawana w formie surowej, inaczej nieoczyszczonej. Jako że w jej skład wchodzą substancje drażniące dla dróg oddechowych i skóry, należy zachować szczególną ostrożność podczas jej aplikowania. Wazelina techniczna rozkłada się jedynie w ograniczonym stopniu, a co za tym idzie – w przypadku wycieku musi zostać jak najszybciej usunięta, z miejsca, w którym do niego doszło. Wazelina techniczna jest również substancją łatwopalną, co sprawia, że nie można jej stosować w bezpośrednim towarzystwie ognia.

Wazelina techniczna niezwykle skutecznie chroni pokryte nią elementy przed nadmiernym tarciem, korozją oraz rdzą. Wybierając ją, pod uwagę należy wziąć kwestie, takie jak stopień topliwości oraz kwasowość. Dostępne na sklepowych półkach wyroby tego typu mogą się różnić od siebie między innymi zawartością kwasów w składzie. Który z nich wybrać? Wszystko zależy od zastosowania. Przykładowo, najlepszym rozwiązaniem do połączeń elektrycznych jest wazelina techniczna bezkwasowa. Taka wazelina techniczna do uszczelek samochodowych nadaje się równie dobrze. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by aplikować ją na elementy wykonane z gumy i skóry. Wazelina techniczna bezkwasowa znajduje z kolei zastosowanie w mechanice. Więcej informacji na jej temat można znaleźć na kartach charakterystyki wazeliny technicznej.

Wazelina techniczna – rodzaje

Przede wszystkim wazelinę dostaniemy w małej tubce (kilkadziesiąt ml), dużym opakowaniu (kilka litrów) do aplikacji na pędzel oraz poręczną w sprayu. Biorąc pod uwagę parametr, jakim jest stopień topliwości, wyróżnić można 2 rodzaje wazeliny technicznej. Odnosi się on do najwyższej temperatury, w której może ona pracować w sposób w pełni bezpieczny. Odgrywa to szczególnie istotną rolę w przypadku elementów poddawanych tarciu. Do czynienia możemy mieć z dwoma rodzajami wazeliny technicznej. Jednym z nich jest wazelina techniczna niskopotliwa. Cechą charakterystyczną tego wyrobu jest maksymalna temperatura pracy na poziomie 30 stopni Celsjusza. Wazelina techniczna do hamulców tego typu wyróżnia się znakomitymi właściwościami smarnymi. Bardzo dobrze radzi sobie ze skrzypieniem. Wazelina niskostopliwa najlepiej sprawdza się w przypadku łożysk, które w czasie tarcie wytwarzają temperaturę poniżej 30 stopni Celsjusza.

Do czynienia możemy mieć również z produktem, jakim jest wazelina techniczna wysokotopliwa. Znajduje ona zastosowanie nawet w bardzo trudnych warunkach, a jej maksymalna temperatura pracy to najczęściej 55 stopni Celsjusza. Taka wazelina jest najczęściej używana do ochrony metalowych elementów, takich jak różnego rodzaju narzędzia warsztatowe.

Wazelina techniczna zastosowanie

W jaki sposób może być wykorzystywana wazelina techniczna? Posiada ona niezwykle szerokie zastosowanie: do klem akumulatora, uszczelek okiennych i samochodowych, amortyzatorów, kosiarek, kłódek, zawiasów czy sprzętów budowlanych i sportowych.

Wazelina technicznagdzie kupić?

Zaopatrzyć można się w nią w naszym sklepie internetowym z chemią techniczną. Ile kosztuje wazelina techniczna? Cena zależy od właściwości danego produktu oraz pojemności opakowania. Cena za kg to średnio 40 PLN. Mała tubka to zaledwie ksozt kilku złotych.

Wazelina techniczna – najpopularniejsze pytania

Poniżej prezentujemy odpowiedzi najpopularniejsze pytania związane z wazeliną techniczną.

  • Czy wazelina techniczna przewodzi prąd? Tak, wazelina techniczna przewodzi prąd. Może być wykorzystywana do smarowania styków w celu zamknięcia dopływu powietrza i ochrony przed korozją.
  • Czy wazelina techniczna zamarza? Wazelina tego typu skutecznie chroni przed zamarzaniem, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdza się do ochrony gumy oraz uszczelek przed szkodliwym działaniem niskich temperatur.
  • Czy istnieje wazelina techniczna biała? Nie, ma ona kolor brązowy. Barwę białą ma wazelina kosmetyczna.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 6