co oznaczają kontrolki na desce rozdzielczej samochodu?

Co oznaczają kolory poszczególnych kontrolek na desce rozdzielczej w samochodzie? Jak się zachować, gdy zaświeci się któraś z nich?

Niezależnie od tego, na jaki kolor świecą kontrolki w naszym aucie, powinniśmy zwracać na nie uwagę. Oczywiście czerwony kolor powinien być dla nas alarmujący, jednak nie warto ignorować także żółtych czy pomarańczowych sygnałów.

Kontrolki w samochodzie

Jeśli przyjrzysz się desce rozdzielczej w swoim aucie, zauważysz szereg różnego rodzaju symboli. Wyświetlają się one w różnych kolorach. Kolory te nie są przypadkowe. To, jaka kontrolka zaświeci się po uruchomieniu silnika bądź w trakcie jazdy, może mieć wpływ na bezpieczeństwo Twojej jazdy. Stąd też warto wiedzieć, co oznaczają kolory kontrolek w aucie.

Podział kolorystyczny ledowych diód na kokpicie nie jest zbyt skomplikowany

Kontrolki w kolorze zielonym lub niebieskim mają charakter informacyjny. Kontrolki pomarańczowe lub żółte pełnią funkcję informacyjno-ostrzegawczą. Zapalenie się czerwonej kontrolki to wyraźny znak, że pojazd powinien być niezwłocznie zatrzymany. Wyświetlenie się czerwonego symbolu to ostrzeżenie, lecz także przestroga przed dalszą jazdą, dopóki awaria nie zostanie usunięta.

Kontrolki zielone lub niebieskie – o czym nas informują?

Zadaniem niebieskich i zielonych ikonek jest informowanie o uruchomieniu konkretnych funkcji w naszym pojeździe. Najprostszym przykładem mogą być włączone światła mijania (zielona kontrolka) lub światła drogowe (niebieska kontrolka). Również uruchomienie kierunkowskazu sprawi, że na naszym samochodowym kokpicie zacznie migać zielona kontrolka.
Zielone kontrolki pojawiają się nie tylko w kontekście oświetlenia zewnętrznego pojazdu. Dedykowaną zieloną kontrolkę posiadają także takie funkcje auta, jak: asystent pokonywania wzniesień, tempomat, system wspomagania parkowania czy system poduszek powietrznych. Zielone kontrolki informują nas, że wskazane funkcje są w danym momencie aktywne.

Żółte i pomarańczowe kontrolki – przed czym ostrzegają?

W czasie jazdy zapala się żółta bądź pomarańczowa kontrolka. Czy należy niezwłocznie zatrzymać auto? Niekoniecznie. Tego typu sygnały nadal służą nam za informację, a jednocześnie ostrzegają, że coś może dziać się z naszym pojazdem. Po odbytej podróży warto zawitać do mechanika i przedstawić mu problem.
Jednak nie stawiajmy znaku równości między żółtymi/pomarańczowymi kontrolkami a możliwą awarią pojazdu. Część kontrolek jak np. awaria systemu wtrysku, świec żarowych czy świateł zewnętrznych istotnie wymusza na nas rychłe udanie się do warsztatu. Jednak istnieją również takie kontrolki, jak choćby rezerwa paliwa, włączony nawiew na przednią szybę czy źle zamknięty wlew paliwa. Tutaj odpowiednie działania możemy podejmować sami. Ogrzewanie tylnej szyby, które zaznacza się żółtym światłem na desce rozdzielczej, możemy w każdej chwili wyłączyć w zależności od naszych potrzeb.

Czerwona kontrolka – czy musisz zatrzymać natychmiast pojazd?

Tutaj sytuacja robi się nieco bardziej nerwowa, choć mimo wszystko warto zachować spokój. Co robimy, gdy otrzymamy taki sygnał od naszego pojazdu? Przede wszystkim docieramy do najbliższego miejsca, gdzie bezpiecznie możemy zatrzymać auto. Gasimy silnik i namierzamy źródło problemu. W trudniejszych sytuacjach możemy zawsze wezwać pomoc.
Wprawdzie niektóre czerwone sygnały, jak choćby kontrolka niedomkniętych drzwi czy niezapiętych pasów wymagają od nas prostej reakcji, jednak nie warto ignorować pozostałych świecących symboli. Dlaczego? Kwestia bezpieczeństwa to jedno. Drugie, to duże ryzyko poważnego uszkodzenia pojazdu, a co za tym idzie – dosyć kosztowna naprawa.
Zignorowanie informacji o niskim ciśnieniu oleju czy też doprowadzenie do zagotowania się płynu chłodniczego może okazać się bardzo dotkliwe dla naszego portfela. Niektórzy kierowcy, widząc czerwone kontrolki, pozwalają sobie na przejechanie jeszcze kilku kilometrów. Warto w takich sytuacjach przeprowadzić chłodną kalkulację, co nam się bardziej opłaca, jak cała sytuacja wpływa na nasze bezpieczeństwo, osób z nami podróżujących oraz pozostałych uczestników ruchu. Jeśli jednak nie wiemy, jak postąpić w danej sytuacji, zatrzymajmy auto w bezpiecznym miejscu i dokładnie zbadajmy dany problem.


Kontrolki migają na desce rozdzielczej? Te produkty mogą się przydać przy awarii pojazdu